Öğretmen Ağı; öğretmenlerin, meslektaşları ve farklı disiplinlerle bir araya gelerek güçlendiği bir paylaşım ve işbirliği ağıdır. Kolaylaştırıcılığını, Eğitim Reformu Girişimi’nin üstlendiği Öğretmen Ağı; Anne Çocuk Eğitim Vakfı, Aydın Doğan Vakfı, Enka Vakfı, Mehmet Zorlu Vakfı, Sabancı Vakfı ve Vehbi Koç Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Öğretmen Ağı ‘fikri’nin ilk tohumları Eğitim Reformu Girişimi (ERG) ve ATÖLYE işbirliğiyle ve Vehbi Koç Vakfı’nın desteğiyle Eylül 2014 – Nisan 2015 arasında yürütülen “Öğretmen Araştırması” ile atıldı.

Bu araştırmanın verileri ışığında “Öğretmen olan bireyi nasıl güçlendirebiliriz?” araştırma sorusuna bir cevap olarak geliştirilen “Değişim Teorisi”; Öğretmen Ağı oluşumunun çerçevesini oluşturdu. Bu teoriye göre; güçlenme, öğretmenlerin kişisel ve mesleki ihtiyaçlarına yanıt verecek bir etkileşim ortamında desteklenmesi ile mümkündü.

Tarihçe

2016-2017 yılları arasında gerçekleşen Öğretmen Ağı pilot sürecinde çoğunluğu İstanbul’da olmak üzere, on bir farklı şehirden toplam 47 öğretmenle birlikte, Öğretmen Ağı araç, süreç ve yöntemleri geliştirildi. Bu sürece destekçi vakıflardan ve farklı disiplinlerden kişi ve kurumlar da dahil oldu. 2018 yılı Ocak ayından itibaren uygulanmaya başlayan model, öğretmenler için değil öğretmenlerle değişim ve sürdürülebilir bir etki yaratmayı hedefliyor. Bunun için de öğretmenlerin inisiyatif alabilecekleri, merkeziyetçi olmayan, kolektif bir yapıyla organik büyüme önceliklendirildi.

Model; öğretmenlerin kendi potansiyellerinin farkına varacakları, bu potansiyellerini kullanarak üretebilecekleri ve Ağ’da bulunan diğer bireylerin birikimlerinden beslenebilecekleri konuşmalar, atölyeler ve benzeri etkinliklerin yer aldığı araçlar ve yöntemlerden oluşur. Bu araç ve yöntemler, Değişim Elçisi öğretmenlerin inisiyatifiyle geliştirilir ve uygulanır. Değişim Elçileri, bu araçlar ve yöntemlerin yaygınlaştırılması sırasında Ağ’dan içerik, uzman, iletişim ve organizasyon konularında destek alır.

 

KOLAYLAŞTIRICI EKİP

Buket Sönmez

Buket Sönmez

Genel
Koordinatör
Haluk Göksel

Haluk Göksel

Dijital Etkileşim Koordinatörü
Sonel Balkan

Sonel Balkan

Ağ Geliştirme Koordinatörü

 

Mina Yancı

Mina Yancı

Tasarım ve Yaratıcı Problem Çözme Sorumlusu
Günalp

Günalp Turan

Düşünme Becerileri Program Sorumlusu
Yakup Yıldırım

Yakup Yıldırım

Etkinlik ve Organizasyon Sorumlusu
Zeynep Hancı

Zeynep Hancı

Proje Asistanı

Yorumlar

Lütfen hesabınızı aktive etmek için E-Postanızı kontrol edin.