Yaşamın İnşasında Öğretmen Var Projesi kapsamında Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında çekilen fotoğrafta bir konteyner kentte sırtı kameraya dönük çocuklar kağıttan uçak uçuruyorlar.

6 Şubat depremleri sonrası, sahadan duyduğumuz ihtiyaçlardan biri de bölgedeki çocuk ve yetişkinlerin psikososyal destek ihtiyacı ile birlikte, sahada alanında deneyimli, pedagojik birikimi olan gönüllü ihtiyacıydı. 

Turkey Mozaik Foundation ve Sivil Toplum İçin Destek Vakfı’nın destekleriyle, deprem bölgesindeki eğitimin yeniden inşası için öğretmenlere birlikte üretme çağrısı yaptık. Bu çağrı ile birlikte oluşan Gönüllü Havuzu ile, Afet Sonrası Destek Çalışmaları Programı başta olmak üzere, Öğretmen Ağı’nda öğretmenler ve paydaşlar tarafından üretilen içerikleri, bölgedeki ihtiyaçlarla eşleyerek, Türkiye’nin her ilinden katkı vermek isteyen gönüllü öğretmenlerle deprem bölgesindeki çocuk ve yetişkinleri buluşturuyoruz. 

Bunu yaparken, yine yalnız hareket etmiyor ve  deprem bölgesinde farklı paydaşlarla işbirliği geliştirerek farklı kitlelerle bir araya geliyoruz.

Yaşamın İnşasında Öğretmen Var Projesi kapsamında uygulaması gerçekleştirilen; afet sonrası travma tepkilerini hafifletmek, temel güven duygusunun yeniden kazandırmak, stresle baş etme becerilerini artırmak gibi amaçları olan Afet Sonrası Destek Çalışmaları Programı içeriği, uygulama adımları ve dikkat edilmesi gereken noktalar ile Afet Sonrası Destek Çalışmaları Programı El Kitabı'nda yayında.

Proje Destekçileri

Galeri