« Geri dön

Öğretmen Ağı’nda Ne Var Ne Yok?
Ocak 2020

Neler Yaptık?

2019-2020 eğitim-öğretim yılının ilk dönemi sona erdi. 2020’ye, bu dönem boyunca öğretmenlerle birlikte ürettiklerimizin heyecanını taşıyarak başladık. Eğitim ortamlarında kolaylıkla uygulanabilecek yaratıcı çözümler geliştirdik, öğretmenlerin eğitim pratiklerini geliştirecek araştırma süreçleri yürüttük, eğitimcilerin yararlanabileceği kaynaklar ürettik, Değişim Elçilerinin ilham veren değişim hikâyelerinin daha fazla insana ulaşmasının mutluluğunu yaşadık. Gelin, yeni yılın ilk ayında Öğretmen Ağı’nda neler var birlikte keşfedelim.

 

 

Eylem Araştırmacı Öğretmen Programı Pilotu Tamamlandı

Eylem Araştırmacı Öğretmen Programı Pilotu Tamamlandı

Öğretmen Ağı’nın en yeni ‘icadı’ olan ve kendi eğitim pratiklerini iyileştirmek için öğretmenlere bir yöntem sunan Eylem Araştırmacı Öğretmen Programı pilot süreci, 28 Aralık 2019’da sona erdi. Değişim Elçilerinden Mine Aksar ve Evrim Yurtseven’in yürütücülüğünü üstlendiği ve SEÇBİR işbirliğindeki programda öğretmenler, kendi deneyimlerini anlamlandırdığı bir araştırma sürecinin ardından kapsayıcı eğitime ilişkin çözümler üretti. Programla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayın

 

 

 

İstanbul Öğretmen Akademileri İşbirliğindeki Yaratıcı Problem Çözme Programı Sona Erdi

İstanbul Öğretmen Akademileri İşbirliğindeki Yaratıcı Problem Çözme Programı Sona Erdi

Öğretmenlerin, Tasarım Odaklı Düşünme metodolojisini bizzat uygulayarak öğrendikleri, eğitimin bir problemine grup halinde çalışarak yaratıcı çözümler geliştirdiği Yaratıcı Problem Çözme Programı sona erdi. İstanbul Öğretmen Akademileri işbirliğinde gerçekleştirilen ve 4 hafta süren programda, çocukların katılımını artırmayı sağlayan 5 farklı yaratıcı çözüm geliştirildi. 12 Ocak 2020’de Minerva Han ev sahipliğindeki Sunum Günü’nde öğretmenlerle ve eğitimcilerle paylaşılan çözümler, çok yakında www.ogretmenagi.org adresindeki Çözüm Merkezi’nde olacak.

 

 

Öğretmen Ağı Mobil Uygulaması Yayında

Öğretmen Ağı Mobil Uygulaması Yayında

Cep telefonlarınızdan Ağ çalışmalarını yakından takip etmek, etkinliklere başvurmak, Çözüm Merkezi’ne yüklenen çözümlerden anında haberdar olmak, artık çok daha kolay ve hızlı. Öğretmen Ağı mobil uygulamasını Google Play Store ve Apple App Store üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 

 

Gelecek Aylarda Ağ’ı Neler Bekliyor?

 

2020’nin ilk Yaratıcı Problem Çözme Programları Bolu ve Eskişehir’de Başlıyor

4 hafta süren ve öğretmenlerin Tasarım Odaklı Düşünme metodolojisini bizzat uygulayarak öğrendikleri Yaratıcı Problem Çözme Programı’nın 2020’deki ilk durakları Bolu ve Eskişehir. Bolu Bağışçılar Vakfı işbirliğinde düzenlenen ve akran zorbalığına odaklanan Program, 31 Ocak’ta başlayacak. Eskişehir’de ise, engellilik odaklı kapsayıcı eğitimi tesis etmenin yollarının aranacağı Program, TED Eskişehir Koleji ev sahipliğinde 7 Şubat’ta başlayacak.

 

 

Öğretmen Ağı’nda İlham Veren Neler Var?
Yaratıcı Problem Çözme El Kitapçığı Yayında
 
Yaratıcı Problem Çözme El Kitapçığı Yayında
     

 

Kahraman Değil, Öğretmen
 
“Kahraman Değil, Öğretmen” - Özne Olan Öğretmenlerin Uzun Hikâyesi Yayında
     

 

Yardım Değil, Hak Temelli Bir Engellilik
 
Yardım Değil, Hak Temelli Bir Engellilik Algısına Odaklanan Blog Yazısı Medium’da
Eğitim Ortamlarında Uygulanabilecek Yaratıcı Çözümler Çözüm Merkezi’nde

Çözüm Merkezi’nde, çocuk katılımı, ekoloji, öğrenme merakı, kapsayıcı eğitim, siber zorbalık gibi eğitimin farklı alanında öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlara yönelik geliştirilen toplam 53 yaratıcı çözüm var. Çözüm Merkezi’nde, her biri kolaylıkla sınıflara taşınabilecek çözümlerin uygulama adımlarını içeren yönergeler de var. Çözümü uygulama sürecinde edindiğiniz deneyimleri ve çözümün gelişmeye açık yönlerine dair önerilerinizi [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

 

Öğretmen Ağı Çalışmalarını Takip Edin!

Öğretmen Ağı çalışmaları, her ay farklı illerde, Değişim Elçisi öğretmenlerin inisiyatifiyle ve eğitimin paydaşlarıyla işbirliğinde sürüyor. Müzecilikten yaratıcı dramaya, ekolojiden çocuk katılımına, kapsayıcı eğitime, eğitim teknolojilerine ve eğitimin pek çok başka alanına temas eden çalışmaları Öğretmen Ağı aylık takviminden takip edebilir, etkinliklere buraya tıklayarak başvurabilirsiniz.


Öğretmen Ağı web sitesinde çerez kullanımına izin verilmektedir. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, bu kullanımı kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazla BilgiKabul Ediyorum