Dijital Çözüm: Merak Molekülleri

Sinem Keser, Murat Kurt

Problem Neydi?

Öğrenciler, merak dürtüleri beslenmediğinde ve sorularına cevaplar aramaları için yol gösterilmediğinde soru sormaktan ve merak etmekten vazgeçebiliyor. Sorularına değer verilen, merak ettikleri kabul gören öğrencilerin soru sorma cesareti ve merak etme motivasyonu da artıyor. Peki, “Öğrencilerin soru sorma cesaretini destekleyen ortamları nasıl sağlarız?”


Çözüm 

Tasarım odaklı düşünme metodolojisinin uygulandığı problem çözme sürecinde; öğrencilerin sorduğu soruların akranları, ailesi, okul ortamı, sosyal ve kültürel normlar ile bastırıldığı veya değer verilmediği ve bu sebeple öğrencilerin soru sormaya yönelik özgüvenlerinin kırılabileceği sonucuna ulaşıldı. Öğrencilerin soru sorma cesaretini ve farklı sorular sorabilme becerisini artırmaya yönelik “Merak Molekülleri” etkinliği geliştirildi. Bununla birlikte, çözüm tamamen dijitale uyarlandı. Etkinlik detaylarına aşağıda yer alan çözümümü indir bölümünden ulaşabilirsiniz.

Çözüm Nasıl Uygulanır?

Çözüm, her branştan öğretmenden tarafından tüm kademelerde uygulanabilir. Çözüm, okulun koşulları, müfredat ya da öğrencilerin ihtiyaçları gözetilerek, uygulanacak eğitim ortamına uyarlanabilir. Uygulama sürecinde Yaratıcı Problem Çözme becerisi ve Tasarım Odaklı Düşünme (TOD) metodolojisi ile ilgili ihtiyaç duyulan bilgilere, www.yaraticiproblemcozme.org adresinden ulaşılabilir. Her çözüm, uygulanıp farklı öğrencilerle buluştukça gelişmeye ve zenginleşmeye açıktır. Çözümü uygulama sürecinde edindiğiniz deneyimleri ve çözümün gelişmeye açık yönlerine dair önerilerinizi info@ogretmenagi.org adresine gönderebilirsiniz. Çözümle ilgili sosyal medya paylaşımlarınızda #DeğişimOkulda hashtagini kullanarak ve Öğretmen Ağı hesabını etiketleyerek, çözümün yaygınlaşmasına katkı sunabilirsiniz. Öğretmen Ağı Yaratıcı Problem Çözme Programı ile ilgili güncel gelişmelerin paylaşıldığı Facebook Grubu'na buraya tıklayarak üye olabilirsiniz. Kitapçıkta yer alan atölye ve etkinlikleri uyguladıktan sonra buradaki formu doldurarak geri bildirimlerinizi iletirseniz çözümleri birlikte geliştirebiliriz.

Dijitale Uyarlayanlar

Sinem Keser, Murat Kurt

anket_icon.png
Çözümü uyguladığınızda, buradaki 
formu doldurarak
geri bildirimlerinizi paylaşır mısınız?