Dijital Çözüm: Merak Macerası

Didem Karaman Şimşek, Sinem Keser

Problem Neydi?

Kişilerin, farklı fiziksel mekanlar ve durumlarla karşılaştığında çevresel uyaranların değişmesi ile birlikte beyinde yeni bağlantılar oluşur ve bu da merakı tetikler. Sınıf ortamında da çeşitli uyaranlar oluşturularak, öğrencilerin öğrenme merakı tetiklenebilir. Peki, “Sınıflarımızda merakı tetikleyen çeşitli uyaranlara sahip öğrenme ortamlarını nasıl yaratabiliriz?”


Çözüm 

Tasarım Odaklı Düşünme metodolojisinin kullanıldığı problem çözme sürecinde, birçok paydaşla görüşme yapılan görüşmeler sonunda farklı ve rahat fiziksel mekanların merakı tetiklediği sonucuna ulaşıldı. Bu bağlamda öğrenme ortamlarında çeşitli uyaranlar oluşturarak öğrencilerin öğrenme merakını artırmayı amaçlayan “Merak Macerası” etkinliği geliştirildi. Uzaktan eğitim dönemiyle birlikte dijital çözümlere olan ihtiyacımız da arttı. Bununla birlikte, çözüm tamamen dijitale uyarlandı. Etkinlik detaylarına aşağıda yer alan çözümümü indir bölümünden ulaşabilirsiniz.

Çözüm Nasıl Uygulanır?

Çözüm, her branştan öğretmenden tarafından tüm kademelerde uygulanabilir. Çözüm, okulun koşulları, müfredat ya da öğrencilerin ihtiyaçları gözetilerek, uygulanacak eğitim ortamına uyarlanabilir. Uygulama sürecinde Yaratıcı Problem Çözme becerisi ve Tasarım Odaklı Düşünme (TOD) metodolojisi ile ilgili ihtiyaç duyulan bilgilere, www.yaraticiproblemcozme.org adresinden ulaşılabilir. Her çözüm, uygulanıp farklı öğrencilerle buluştukça gelişmeye ve zenginleşmeye açıktır. Çözümü uygulama sürecinde edindiğiniz deneyimleri ve çözümün gelişmeye açık yönlerine dair önerilerinizi info@ogretmenagi.org adresine gönderebilirsiniz. Çözümle ilgili sosyal medya paylaşımlarınızda #DeğişimOkulda hashtagini kullanarak ve Öğretmen Ağı hesabını etiketleyerek, çözümün yaygınlaşmasına katkı sunabilirsiniz. Öğretmen Ağı Yaratıcı Problem Çözme Programı ile ilgili güncel gelişmelerin paylaşıldığı Facebook Grubu'na buraya tıklayarak üye olabilirsiniz. Kitapçıkta yer alan atölye ve etkinlikleri uyguladıktan sonra buradaki formu doldurarak geri bildirimlerinizi iletirseniz çözümleri birlikte geliştirebiliriz.

Dijitale Uyarlayanlar

Didem Karaman Şimşek, Sinem Keser

anket_icon.png
Çözümü uyguladığınızda, buradaki 
formu doldurarak
geri bildirimlerinizi paylaşır mısınız?