Şüpheli Bilgileri Tespit Etmek: Uyandıran Masallar

Fatma Gülen, Gözde Uysal, Gülay Bulut, Meriç Dönmez, Merve Bursa, Muhammet Ali Mert, Nebi Burak Ay, Semra İnan, Şebnem Ayna

Problem Neydi?

Hızla yayılan ve paylaşılan haber akışı içerisinde öğrencilerin karşısına birçok kaynağı araştırılmamış ve doğruluğu teyit edilmemiş bilgi çıkıyor. Eleştirel dijital okuryazarlık becerileri desteklenmediğinde öğrenciler bu bilgilerin doğruluğunu sorgulamakta zorlanabiliyor. Peki, öğrencilerin bilgiyi işlem süreçlerinde eleştirel dijital okuryazarlık becerilerini ve eleştirel düşünerek sorgulamalarını nasıl destekleriz?

Çözüm 

Eleştirel Dijital Okuryazarlık Programı sürecinde öğrencilerin temel eleştirel dijital okuryazarlık kavramlarını içselleştirmelerini, karşılaştıkları şüpheli bilgiler karşısında sorgulayıcı bir tutum ile araştırmalar yapabilme alışkanlığı ve şüpheli, yanlış ve doğru bilgileri ayırt edebilme becerisi kazanmalarını hedefleyen "Uyandıran Masal I: Ağustos Böceği ve Karınca” çözümü geliştirildi.

Uyandıran Masallar çözümü toplamda dört farklı uyarlanmış masal örneğini içerir ve aynı zamanda eleştirel dijital okuryazarlık becerilerini desteklemek amacıyla uygulanabilecek bir metodolojik yaklaşım önerisidir. Çözümlerin hazırlanma sürecinde, bu dört masal eleştirel dijital okuryazarlık becerileri ile ilintili temel kavramlardan kademeye uygun olanlar kullanılarak dönüştürülmüştür ve üzerinden yanlış bilgi ile ilgili tartışmalar yürütülebilir hale getirilmiştir. Yönergeleri, uyarlanmış metinleri ve uyarlama notları ile birlikte verilmiş bu dört masal farklı gruplara göre yeniden düzenleneceği gibi, izlenen yaklaşım ile farklı masal ve hikayelere de dönüştürülebilir. Uygulama süreci, yaratıcı yazma kazanımları ile birleştirilerek, öğrencilerle birlikte yeni Uyandıran Masallar örnekleri geliştirilebilir. Etkinliğin ayrıntılı yönergesine ulaşmak için “Çözümü İndir” butonuna tıklayabilirsiniz.

Çözüm Nasıl Uygulanır?

Çözüm, her branştan öğretmenden tarafından tüm kademelerde uygulanabilir. Çözüm, okulun koşulları, müfredat ya da öğrencilerin ihtiyaçları gözetilerek, uygulanacak eğitim ortamına uyarlanabilir. Uygulama sürecinde Yaratıcı Problem Çözme becerisi ve Tasarım Odaklı Düşünme (TOD) metodolojisi ile ilgili ihtiyaç duyulan bilgilere, www.yaraticiproblemcozme.org adresinden ulaşılabilir. Her çözüm, uygulanıp farklı öğrencilerle buluştukça gelişmeye ve zenginleşmeye açıktır. Çözümü uygulama sürecinde edindiğiniz deneyimleri ve çözümün gelişmeye açık yönlerine dair önerilerinizi info@ogretmenagi.org adresine gönderebilirsiniz. Çözümle ilgili sosyal medya paylaşımlarınızda #DeğişimOkulda hashtagini kullanarak ve Öğretmen Ağı hesabını etiketleyerek, çözümün yaygınlaşmasına katkı sunabilirsiniz. Öğretmen Ağı Yaratıcı Problem Çözme Programı ile ilgili güncel gelişmelerin paylaşıldığı Facebook Grubu'na buraya tıklayarak üye olabilirsiniz. Kitapçıkta yer alan atölye ve etkinlikleri uyguladıktan sonra buradaki formu doldurarak geri bildirimlerinizi iletirseniz çözümleri birlikte geliştirebiliriz.

Çözümü Geliştirenler

Fatma Gülen (Sınıf Öğretmeni), Gözde Uysal (Matematik Öğretmeni), Gülay Bulut (Sınıf Öğretmeni), Meriç Dönmez (Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen), Merve Bursa (Sosyal Bilgiler Öğretmeni), Muhammet Ali Mert (Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen), Nebi Burak Ay (Özel Eğitim Öğretmeni), Semra İnan (Sınıf Öğretmeni), Şebnem Ayna (Türkçe Öğretmeni)

Eleştirel dijital okuryazarlık konusunda daha fazla kaynağın ve diğer çözümlerin yer aldığı “Eğitimde Eleştirel Dijital Okuryazarlık: Öğretmenden Öğretmene El Kitabı”nı incelemek için buraya tıklayın.

anket_icon.png
Çözümü uyguladığınızda, buradaki 
formu doldurarak
geri bildirimlerinizi paylaşır mısınız?