Dijital Çözüm: EkoFİL

Banu Yücetaş, Hatice Gülsüm Kıyagan, Muhammed Atalay, Sinem Keser

Problem Neydi?

Ekolojik farkındalık, yalnızca tek tek bireylerin kazanması gereken bir tutumun ötesine; toplumsal bir dönüşüme işaret ediyor. Eğitim ekosistemi, bu toplumsal dönüşümü yaratma potansiyeline sahip. Okullar da, öğretmeninden öğrencisine, okul idarecisinden kantincisine herkesin, ekolojik farkındalığının artması adına en elverişli alanlardan bir tanesi. Peki, “Okullarda ekoloji odaklı konuların daha fazla önemsenmesini nasıl sağlayabiliriz?”


Çözüm 

Tasarım odaklı düşünme metodolojisinin uygulandığı problem çözme sürecinde; okullarda sınav odaklılık ve akademik kaygı sebebiyle ekoloji odaklı konuların öncelikli olmadığı gözlemlendi. Bu bulgular ışığında çocukların ve okul ekosisteminde yer alan tüm paydaşların çevre bilinci oluşturma, çevresini tanıma, ekoloji okuryazarlığını artırmasına alan açan “EkoFİL (Ekolojik Farkındalık için İyilik Listem)” uygulaması tasarlandı. Uzaktan eğitim dönemiyle birlikte dijital çözümlere olan ihtiyacımız da arttı. Bununla birlikte, çözüm tamamen dijitale uyarlandı. Etkinlik detaylarına aşağıda yer alan çözümümü indir bölümünden ulaşabilirsiniz.

Dijitale Uyarlayan

Banu Yücetaş (Psikolojik Danışman), Hatice Gülsüm Kıyagan (Türkçe Öğretmeni), Muhammed Atalay (Türkçe Öğretmeni), Sinem Keser (Tarih Öğretmeni)

anket_icon.png
Çözümü uyguladığınızda, buradaki 
formu doldurarak
geri bildirimlerinizi paylaşır mısınız?