Dijital Çözüm: Doğa Pencerem

Banu Yücetaş, Hatice Gülsüm Kıyagan, Muhammed Atalay, Sinem Keser

Problem Neydi?

Gözlem becerisi kazanmak, doğadaki üretimi ve değişimi fark edebilmek çocukların doğaya olan duyarlılığını ve ekolojik farkındalığını artırırken çevrelerine de bu etkiyi yaymalarını sağlar. Fakat, ebeveynlerin gözünde “çocukların doğada olması” düşüncesi ve eylemi, doğanın güvenli olmadığına yönelik varsayımı sonucunda endişe oluşturabilir. Doğanın güvenli bir yer olmadığı algısı ise doğayı tanıdıkça, keşfettikçe ve deneyimledikçe değişebilir. Peki, “Okul ortamında çocukların başlattığı ve sürdürdüğü ekolojik deneyimi yaşamalarını nasıl sağlayabiliriz?”


Çözüm 

Tasarım odaklı düşünme metodolojisinin uygulandığı problem çözme sürecinde; yetişkinlerin çocukların güvenli bir ortamda olmalarını, doğada olmalarına tercih ettikleri gözlemlendi. Doğaya duyulan güvenin ise doğayı tanıyarak, farkında olarak, deneyimleyerek kazanılabileceği sonucuna ulaşıldı. Çocuğun doğayı keşfedebileceği, kendisinin başlatıp sürdürebileceği ve ekolojik deneyim yaşayabileceği “Doğa Pencerem” uygulaması geliştirildi.Uzaktan eğitim dönemiyle birlikte dijital çözümlere olan ihtiyacımız da arttı. Bununla birlikte, çözüm tamamen dijitale uyarlandı. Etkinlik detaylarına aşağıda yer alan çözümümü indir bölümünden ulaşabilirsiniz.

Dijitale Uyarlayan

Banu Yücetaş (Psikolojik Danışman), Hatice Gülsüm Kıyagan (Türkçe Öğretmeni), Muhammed Atalay (Türkçe Öğretmeni), Sinem Keser (Tarih Öğretmeni)

anket_icon.png
Çözümü uyguladığınızda, buradaki 
formu doldurarak
geri bildirimlerinizi paylaşır mısınız?