<< GERİ

ARKA PLAN I EĞİTİM BULUŞMALARININ DİJİTAL HALİ

Koronavirüs sebebiyle ülke çapında alınan önlemler sebebiyle çalışmalar dijital ortama taşınmaya başladı. Eğitim Reformu Girişimi (ERG) ve Öğretmen Ağı olarak biz de çalışmalarımızın fiziksel sınırlılıklarını ortadan kaldırarak, her sene olduğu gibi bir arada üretmeye ve paylaşmaya dijitalde devam etmeyi hedefledik. Öğretmen Ağı’nın her yıl düzenlediği “Değişim Elçileri Yaz Buluşması” bu yıl 1-2 Temmuz’da, ERG’nin Hareket Okulda projesi uzaktan eğitim yaz programı kapsamında MEB’in dijital kanallarında ve Eğitimde İyi Örnekler Konferansı 3 Temmuz-14 Ağustos tarihleri arasında dijital ortamda gerçekleşecek.

Değişim Elçileri Yaz Buluşması 1-2 Temmuz'da Dijital Ortamda!

Öğretmen Ağı’nın her yıl düzenlediği “Değişim Elçileri Yaz Buluşması”, yıl boyu üretilenlerin kutlandığı ve bir sonraki senenin plandığı, onlarca şehirlerden, farklı branş ve kademelerden öğretmenlerin birbirinden beslendiği ve birlikte ürettiği bir eğitim festivalidir. Pandemi sebebiyle  fiziksel ortamda yapılamasa da, Ağ’ın gelenekselleşen Değişim Elçileri Yaz Buluşması 2020’de dijitalde yapılacak. 

1 Temmuz Çarşamba ve 2 Temmuz Perşembe tarihlerinde gerçekleşecek buluşma, “Burası Tamamen Bizim” mesajıyla koşullar ne olursa olsun tamamen öğretmenlerin olan çevrimiçi bir alan yaratacak. Bu yıl 4.sü gerçekleşecek olan buluşmada, Değişim Elçisi öğretmenler, buluşmaya partner olan sivil toplum kuruluşları ve oluşumları, Öğretmen Ağı’nın ana destekçisi 6 Vakıf ve Ağ’ın yürütücüsü Eğitim Reformu Girişimi bir arada olacak. 

2 gün boyunca Değişim Elçisi öğretmenler yıl boyu oyunlaştırma, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, eğitim teknolojileri, şiddetsiz iletişim, ekoloji, çocuk hakları gibi pek çok farklı temada ürettikleri çalışmaları kutlayacak ve içinden geçtiğimiz bu zamanları birlikte anlamlandırarak yeni döneme hazırlanacak. 

Yaz Buluşması’na Nasıl Katılabilirim? 

Yaz Buluşması, yalnızca Öğretmen Ağı Değişim Elçisi öğretmenlerin katıldığı bir etkinliktir. 2020 Değişim Elçileri Yaz Buluşması her zamankinden farklı olarak, bu yıl ilk kez herkesin katılabileceği iki farklı oturum da içeriyor. Öğretmen Ağı Youtube hesabından, 1 Temmuz Çarşamba günü saat 18.00 ile 20.00 saatleri arasında “Eğitimin Yarınını Şekillendirmek” başlığıyla yapılacak canlı yayın, eğitimin geleceğinde bir yeri olan herkese hitap ediyor. Önce ‘Yaratıcı Problem Çözme’, ardından ‘Eleştirel Düşünme’ becerilerinin öngörülemez zamanlarda eğitime nasıl kutku sunduğun odaklanacak olan canlı yayında, öğretmeninden velisine, okul liderlerinden eğitim fakültesi öğrencilerine herkesin fikrini belirtebileceği mini anketler de olacak. 

Yaratıcı Düşünme Yarını Nasıl Şekillendirecek? başlıklı oturumun moderatörlüğünü Öğretmen Ağı Ağ Etkileşim Sorumlusu Zeynep Hancı üstlenirken; Değişim Elçisi öğretmenler Türkay Tol ve Selcen Tuğba Aytaş ile Öğretmen Ağı Yaratıcı Problem Çözme Programı Danışmanı Derya Tombuloğlu konuşmacı olacak. 

Eleştirel Düşünme Yarını Nasıl Şekillendirecek? başlıklı oturumun moderatörlüğünü ise Öğretmen Ağı Ağ Etkileşim Sorumlusu Günalp Turan üstlenecek. Değişim Elçisi öğretmenler Ezgi Temiz Çeliker ve Ahmet Canbaz ile eğitimci Burcu Aybat konuşmacı olacak. 

Bildirimleri almak için Öğretmen Ağı Youtube kanalına şimdiden abone olun, canlı yayınları kaçırmayın. 

Millî Eğitim Bakanlığı, Nike Türkiye ve ERG İşbirliğiyle Hareket Okulda

Okullardaki spor/hareket olanakları ve yaşam kalitesi üzerine yapılan ulusal ve uluslararası araştırmalar, çocukların hareketlerini kısıtlayan birçok engel olduğunu gösteriyor. Çocuklara hareket ve spor alışkanlığı kazandırarak onların iyi olma hallerine katkıda bulunmayı amaçlayan Made to Play: Hareket Okulda projesi kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı, Nike Türkiye ve ERG arasında bir protokol imzalandı. Protokol kapsamında, uzaktan eğitim sürecinin koşulları da göz önünde bulundurularak okullarda yürütülen faaliyetler evde eğitime uyarlandı. “Evde Hareket Et, Dünya İçin Hareket Et” mottosuyla, milli sporcular ve Nike antrenörleri ile birlikte hazırlanan hareket videoları çocukların daha iyi öğrenmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Proje ve protokol kapsamıyla ilgili detaylı bilgileri ERG web sitesinde, hareket videolarını ERG YouTube kanalında bulabilirsiniz.

17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı ile Dijital Ortamda Buluşuyoruz!

ERG’nin 2004 yılından bu yana her yıl Sabancı Vakfı ve Sabancı Üniversitesi’nin desteğiyle düzenlediği Eğitimde İyi Örnekler Konferansları (İÖK), öğretmenlerin yaratıcılığıyla ortaya çıkmış uygulamaları kutlamayı, iyi örnekler üzerinden çözüm üretmeyi ve eğitim sistemimizi geliştirmeyi hedefliyor. Bu yıl 17.’cisi düzenlenen konferans, “Saklı Kalan Başarılar” temasıyla 25 ilden 83 başvuruya ev sahipliği yapacak.

Konferansı Hangi Kanallar Üzerinden, Nasıl Takip Edebilirim?

17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı 3 Temmuz-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında ERG Youtube kanalı ve Zoom üzerinden gerçekleşecek. Konferans, her yıl olduğu gibi bu yıl da bir açış etkinliğiyle başlayacak. Açış etkinliği 3 Temmuz Cuma günü canlı yayınlanacak. Ardından, farklı günlerde gerçekleşecek eğitimde iyi örnek sunumları, atölyeler ve sohbetlerle konferans programı 14 Ağustos’a kadar devam edecek. Bu yıl ücretsiz olarak gerçekleşecek ve herkesin katılımına açık olan 17. İÖK ile ilgili bilgilendirmelerden haberdar olmak için İÖK ve ERG web sitelerini, ERG’nin Instagram, Twitter, Facebook ve Linkedin sayfalarını takip edebilirsiniz.

2019 Değişim Elçileri Yaz Buluşması: https://www.youtube.com/watch?v=W-lRVZBgp_c&list=PLVFOwXlroJlqaI0GFmEC2L8np1OL0jF0p 

Eğitimde İyi Örnekler Konferansı 2019: https://www.youtube.com/playlist?list=PLKmQzKl5cnFQiBKqWhNQq9SXpCMyYfSmt