Öğretmenlerin Problemler Karşısında Ürettiği Çözümler Şimdi Dijitalde

“Çözüm Merkezi'ndeki içerikleri dijitalleştirmek çözümü yaygınlaştırıyor, bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Eğitimin bu dijitale taşındığı dönemde, biz de farklı açılardan etkinlikleri değerlendirebildik.”
- Dijital Çözüm Programı Yürütücüsü

İçinde bulunduğumuz dönem birçok açıdan zorluklar barındırırken, bununla birlikte yeni kazanımlara yol açtı. Bunlardan bir tanesi de dijital dünyanın hayatımıza hiç beklemediğimiz bir şekilde giriş yapmasıydı. Pandemiyle birlikte uzaktan eğitime geçilmesiyle öğretmenlerin çocuklara ulaşmak ve sosyo-duygusal ihtiyaçlarını karşılamak için dijital araçlara gereksinimi de arttı.

2018 yılından bu yana yürütülen Yaratıcı Problem Çözme Programı kapsamında eğitimin güncel sorunlarına ilişkin çok sayıda çözüm fikri geliştirilmiş ve Öğretmen Ağı Çözüm Merkezi’nde öğretmenlerin kendi sınıflarında uygulayabilmeleri için yönergelerle birlikte yayınlanmıştı. Bugüne kadar geliştirilen çözüm fikirlerinin çoğu yüz yüze eğitimde sınıf içinde öğretmenler kolaylaştırıcılığında uygulanacak etkinlik, oyun, program vb. çalışmaları içeriyordu. 

Ancak uzaktan eğitim süreciyle birlikte, Yaratıcı Problem Çözme Programı kapsamında Değişim Elçisi öğretmenlerin sınıflarında karşılaştıkları sorunlara karşı ürettikleri yaratıcı çözümlerin dijitale uyarlanması ihtiyacı doğdu ve Dijital Çözüm Programı kapsamında ilk olarak, Bana Sor, Duvara Sor ve Pandora’nın Kutusu çözümleri tamamıyla dijital etkileşim araçları kullanılarak gerçekleştirilebilecek şekilde dijitale uyarlandı.

Dijitalleşen tüm çözümleri incelemek için buraya tıklayın.