Okuduklarınıza İnanmayın! (Sindirella)

Temel Düşünme Becerileri Topluluğu

Çözüm 

Yeni bir bilgiyi işleme ve saklama sürecimiz salt işlenen bilginin üzerinden mi şekilleniyor? Okuduğumuz metinler, izlediğimiz videolar veya günlük deneyimlerimiz, o ana dek sahip olduğumuz bilgiler, deneyimler, ön yargılar, kalıp yargılar, tutumlar ve duygulardan etkilenerek işleniyor ve saklanıyor. Düşünme ismini verdiğimiz süreç bilişsel olduğu kadar sosyal duygusal bileşenleri de içeriyor. Bu etkileşimin farkında olmak ve kendi düşünmemizin üzerine meditasyonda bulunmak, eleştirel bir düşünür olmanın ve toplum olarak bir arada yaşayabilmenin temelini oluşturuyor.

Okuduklarınıza İnanmayın! (Sindirella) uygulaması, temel düşünme becerileri desteklemek üzere hazırlanmış, düşünme, ön bilgi ve ön yargılar arasındaki etkileşimin farkındalığını oluşturmayı amaçlayan bir uygulamadır. Öğretmen Ağı’nın yürüttüğü Temel Düşünme Becerileri Programı’nın “Düşünme Üzerine” isimli modülünden uyarlanan bu çalışma ile hem yetişkinler ile hem de öğrenciler ile düşünme süreçlerinin üzerine bir yansıma başlatabilirsiniz.

Çözüm Nasıl Uygulanır?

Uygulama hem yüz yüze hem de uzaktan eğitime yönelik iki versiyon şeklinde hazırlanmıştır. Her branştan öğretmenden tarafından tüm kademelerde uygulanabilir. Uygulama, okulun koşulları, kademe, müfredat ya da öğrencilerin ihtiyaçları gözetilerek, uygulanacak eğitim ortamına uyarlanabilir. Her uygulama, uygulanıp farklı öğrencilerle buluştukça gelişmeye ve zenginleşmeye açıktır. Uygulama sürecinde edindiğiniz deneyimleri ve uygulamanın gelişmeye açık yönlerine dair önerilerinizi info@ogretmenagi.org adresine gönderebilirsiniz. Uygulama ilgili sosyal medya paylaşımlarınızda #DeğişimOkulda hashtagini kullanarak ve Öğretmen Ağı hesabını etiketleyerek, uygulamanın yaygınlaşmasına katkı sunabilirsiniz. Uyguladıktan sonra buradaki formu doldurarak geri bildirimlerinizi iletirseniz uygulamayı birlikte geliştirebiliriz.

Etkinliği Geliştirenler

Temel Düşünme Becerileri Topluluğu

anket_icon.png
Çözümü uyguladığınızda, buradaki 
formu doldurarak
geri bildirimlerinizi paylaşır mısınız?