Şüpheli Bilgileri Sorgulamak: Öğretmenler Odası Teyit'e Muhtaç Duvarı

Hasan Dirik, Gizem Ok Uluçay, Okan Aksoy, Muhammet Ali Mert, Soner Küçükgökmen, Yasemin Gültekin

Problem Neydi?

Hızla yayılan ve paylaşılan haber akışı içerisinde birçok şüpheli bilgi ile karşılaşıyoruz. Bunları tespit etmek ise bazen kolay olmuyor, zaman gerektiriyor. Şüpheli bilgiler, öğrenciler kadar öğretmenleri de yakından ilgilendiriyor. Peki, öğretmenlerin eleştirel dijital okuryazarlık konusunda farkındalık kazanmasını, teyitçilik pratikleri ile tanışmalarını ve bu konunun öğretmenler arasında gündem haline gelmesini nasıl sağlarız?

Çözüm 

Eleştirel Dijital Okuryazarlık Programı sürecinde öğretmenlerin karşılaştıkları şüpheli bilgilere karşı eleştirel yaklaşmalarını ve sorgulayabilmelerini, bu şüpheli bilgilere  karşın eleştirel tutum ve alışkanlık geliştirmelerini hedefleyen “Öğretmenler Odası "Teyit'e Muhtaç" Duvarı” çözümü geliştirildi.

Öğretmenlerin sıkça uğradığı bir konumda pano hazırlanır. Pano "Teyitçilik ipuçları", "Merak edilen", "Ne/neler şüpheli geldi?", "Teyitli hali" ve "Teyitçi" başlıklarıyla beş bölüme ayrılır, öğretmenler doğruluğunu merak ettikleri içerikleri “Merak edilen” kısmına yazar. Bu içeriğin neden şüpheli durduğu ise “Ne/neler şüpheli geldi?” kısmına not edilir. İçeriğin doğruluğu teyitçilik yöntemleriyle araştırılır, bu araştırmanın sonucu panoda “Teyitli hali” bölümüne eklenir.  Son aşamada teyitlenen bilgiler ve teyitleme süreci üzerine deneyim paylaşımı yapılır. Etkinliğin ayrıntılı yönergesine ulaşmak için “Çözümü İndir” butonuna tıklayabilirsiniz

Çözüm Nasıl Uygulanır?

Çözüm, her branştan öğretmenden tarafından tüm kademelerde uygulanabilir. Çözüm, okulun koşulları, müfredat ya da öğrencilerin ihtiyaçları gözetilerek, uygulanacak eğitim ortamına uyarlanabilir. Uygulama sürecinde Yaratıcı Problem Çözme becerisi ve Tasarım Odaklı Düşünme (TOD) metodolojisi ile ilgili ihtiyaç duyulan bilgilere, www.yaraticiproblemcozme.org adresinden ulaşılabilir. Her çözüm, uygulanıp farklı öğrencilerle buluştukça gelişmeye ve zenginleşmeye açıktır. Çözümü uygulama sürecinde edindiğiniz deneyimleri ve çözümün gelişmeye açık yönlerine dair önerilerinizi info@ogretmenagi.org adresine gönderebilirsiniz. Çözümle ilgili sosyal medya paylaşımlarınızda #DeğişimOkulda hashtagini kullanarak ve Öğretmen Ağı hesabını etiketleyerek, çözümün yaygınlaşmasına katkı sunabilirsiniz. Öğretmen Ağı Yaratıcı Problem Çözme Programı ile ilgili güncel gelişmelerin paylaşıldığı Facebook Grubu'na buraya tıklayarak üye olabilirsiniz. Kitapçıkta yer alan atölye ve etkinlikleri uyguladıktan sonra buradaki formu doldurarak geri bildirimlerinizi iletirseniz çözümleri birlikte geliştirebiliriz.

Çözümü Geliştirenler

Hasan Dirik (İngilizce Öğretmeni), Merve Bursa (Sosyal Bilgiler Öğretmeni), Gizem Ok Uluçay (Sınıf Öğretmeni), Okan Aksoy (Fen Bilimleri Öğretmeni), Muhammet Ali Mert (Psikolojik Danışman), Soner Küçükgökmen (Okul Öncesi Öğretmeni), Yasemin Gültekin (Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen)

Eleştirel dijital okuryazarlık konusunda daha fazla kaynağın ve diğer çözümlerin yer aldığı “Eğitimde Eleştirel Dijital Okuryazarlık: Öğretmenden Öğretmene El Kitabı”nı incelemek için buraya tıklayın.

anket_icon.png
Çözümü uyguladığınızda, buradaki 
formu doldurarak
geri bildirimlerinizi paylaşır mısınız?