« Geri dön

Geleceğe merakı destekleyen bir hafıza bırakacak Meraklının El Kitabı Kitapçılarda!

Eğitim Reformu Girişimi ve Çınar Yayınları’nın birlikte hazırladığı, Öğretmen Ağı’nın da içerik desteği sunduğu “Meraklının El Kitabı”, merakı olumlayan atasözlerinden ve okullarda uygulanabilecek alıştırmalardan oluşuyor. Eğitimin dijitale taşınmaya hazırlandığı bugünlerde hem çocuklara hem de yetişkinlerin merak duygusunu besleyecek olan kitap, 16 Mart 2020 günü kitapçılarda yerini aldı. 

 

Hepimiz, doğduğumuz günden bu yana içimizde merak duygusunu taşıyoruz. Merak duygusu, kendimizi ve içinde yaşadığımız dünyayı tanımamızı sağlayan, öğrenmenin arkasındaki en büyük güç. Aklımızdaki soruların belirsizliğini gidermek, yaşamın karmaşıklığını çözmek için merakımızı canlı tutmaya ihtiyaç duyuyoruz. Ne var ki, merak kavramı dilimizde ve dolayısıyla hayatımızda çoğunlukla olumsuz olarak yer bulmuş bir kavram. Hatta, meraka dair tek bir olumlu atasözü dahi yok. 

Eğitim Reformu Girişimi (ERG), Sabancı Vakfı’nın desteğiyle 2019’da 16.’sını düzenlediği Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nın temasını “Merak Edenler” olarak belirlenmiş ve Türkiye’nin tüm merak edenlerine seslenmişti. Merakedenler.org’u hayata geçirerek, herkesi kendi merak atasözünü yazmaya davet etmişti. Yüzlerce insan, binlerce atasözü yolladı. Atasözleri arasından seçilenler, Merak Atasözleri Kitabı’nı oluşturdu. Sporculardan yazarlara, akademisyenlerden sanatçılara, nice merak edenin hikâyesiyle tanıştık. Öğretmen Ağı olarak 10 farklı ilde gerçekleştirdiğimiz 16 Yaratıcı Problem Çözme Programı kapsamında öğretmenler, öğrenme merakını artıran 13 yaratıcı çözüm geliştirdi. Bu çözümleri, www.ogretmenagi.org adresindeki Çözüm Merkezi’ne yükleyerek, ülkenin dört bir yanındaki öğretmenin ulaşmasını sağladık. ERG’nin merakı destekleme çağrısı, bir merak edenler hareketine dönüştü.

ERG ve Çınar Yayınları, bu merak yolculuğunu büyüterek okullara taşımak için ve geleceğe merakı destekleyen bir hafıza bırakmak için Meraklının El Kitabı’nı oluşturdu. Merakı destekleyen atasözleri ve Öğretmen Ağı Değişim Elçisi öğretmenlerin geliştirdiği, sınıf içinde merakı teşvik eden alıştırmaları içeren kitap, 16 Mart 2020’den itibaren tüm merak eden okurlarla buluşacak. 


Öğretmen Ağı web sitesinde çerez kullanımına izin verilmektedir. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, bu kullanımı kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazla BilgiKabul Ediyorum