Dijital Çözüm: Hazinem Doğa

Banu Yücetaş, Hasan Dirik, Miray İşler, Muhammed Atalay

Problem Neydi?

Çocuklar; ailede, öğrenme ortamlarında ve sosyal alanlarda ekolojik bağlamda pek çok olumsuz örnekle, hatalı veya eksik bilgiyle karşılaşıyor. Çocukların davranışlarının değişmesi, ekolojik farkındalık kazanması ise, olumlu deneyimlerin çoğaltılması ve bilgi eksikliğinin giderilmesi ile başlıyor. Peki, “Çocukların yakın çevresindeki canlılarla olumlu deneyimler yoluyla doğru bilgiyi edinmelerini nasıl sağlayabiliriz?’’


Çözüm 

Tasarım odaklı düşünme metodolojisinin uygulandığı problem çözme sürecinde; öğrencilerin doğa hakkındaki çevrelerinden edindikleri eksik veya yanlış bilgileri, doğa hakkındaki tutumlarını olumlu veya daha çok olumsuz etkileyebildiği gözlemlendi. Bu bilgi eksikliğinin, öğretmen rehberliğinde başlayıp, öğrencilerin ilham alması sağlandıktan sonra kendi istekleri doğrultusunda giderilmesi ile doğaya karşı farkındalıklarını ve olumlu tutumlarını arttıracağı sonucuna ulaşıldı. Öğrencilerin doğaya karşı olumlu tutumlar geliştirmesine, takip eden süreçte doğaya karşı daha dikkatli davranışlar sergileyen bireyler olmalarına ve tüm bunları kendi aldığı kararlar doğrultusunda yapmalarının sürdürmelerine alan açan “Hazinem Doğa” uygulaması geliştirildi. Uzaktan eğitim dönemiyle birlikte dijital çözümlere olan ihtiyacımız da arttı. Bununla birlikte, çözüm tamamen dijitale uyarlandı. Etkinlik detaylarına aşağıda yer alan çözümümü indir bölümünden ulaşabilirsiniz.

Dijitale Uyarlayan

Banu Yücetaş (Psikolojik Danışman), Hasan Dirik (İngilizce Öğretmeni), Miray İşler (Türkçe Öğretmeni), Muhammed Atalay (Türkçe Öğretmeni)

anket_icon.png
Çözümü uyguladığınızda, buradaki 
formu doldurarak
geri bildirimlerinizi paylaşır mısınız?