Zamanlar içerisinden geçiyoruz, zamanlar içimizden geçiyor. Anlamlar yitiriyoruz, anlamlar doğuruyoruz; anlamlar soluyor, anlamları çiçeklendiriyoruz. Her sabah, her mahalleden, her köyden, her şehirden binlerce öğretmen tekrar tekrar yollara düşüyor. Yola düşerken dışımızdaki ve içimizdeki dünyada olanlar, bazen taş kadar ağır bazen tüy kadar hafif olsa da kapıları açıyoruz. Okulların kapılarını, sınıfların kapılarını, geleceğin ve umudun kapılarını açıyoruz. Her koşulda, her zorlukta umutla açılan kapılar için #YaşasınÖğretmenlik diyoruz.

Toplumsal koşullar zorlaşıyor, mesleğimizin değer kaybettiğini düşünüyoruz, itibarımızı zedeleyen yaklaşımlara maruz kalıyoruz bazen. Bazen de bütün bu zorluklar içerisinde nasıl ağaçlar yeşerttiğimizi görüyoruz. Bir harfin, bir cümlenin, yaşama değen bir bilginin, bir öğretmenin elinden tutmasının verdiği özgüveninin hayatı nasıl yeniden dirilttiğini görüyoruz. Ektiğimiz tohumlar coğrafyanın her yerine yayılmış oluyor. Belki bizim dahi unuttuğumuz zamanlardan, mekanlardan, yollardan geçen öğrencilerimiz iyi bir insan, iyi bir gazeteci, iyi bir hekim, iyi bir yazar, iyi bir oyuncu olarak yaşama karışmış. Yeni yaşam tahayyüllerinin öğretmenle mümkün olduğunu; yaşam yeşertmedeki, yaşamı şekillendirmedeki gücümüzü bildiğimiz için #ÖğretmenlikYaşasın diyoruz. 

“Kendini yalnız hisseden 1 Milyon 154 Bin 383 Öğretmen” sözünde kendimizi buluyoruz bazen. Öğretmenler, “yalnız, çaresiz, itibarsız” hissediyor sözüyle yola başlayan Öğretmen Ağı’nın “Değişim Öğretmenle Başlar” sözünü hatırlıyoruz. Hatta hatırlamıyor, biliyoruz. Değişim için bir çocukla iletişimi nasıl yeniden inşa ettiğimizi, Ağ’da ve her yerde verdiğimiz emekleri, mesleğimiz değer kaybederken hayata değer katmada inadımızı hiç kaybetmediğimizi biliyoruz. Türkiye’nin en kalabalık meslek gruplarından olan öğretmenler olarak gücümüzün, etkimizin, değişimin ancak ve ancak öğretmenden başlayarak mümkün olduğunu bilerek #YaşasınÖğretmenlik #ÖğretmenlikYaşasın diyoruz. 

Bizi bir arada tutan şey sadece yer çekimi değil artık; bizi bir arada tutan şey değerlerimiz, tüm bu değerlerle, koşullara yüz çevirmeden aldığımız tavır ve öğretmenliğe dair inşa ettiğimiz anlamlarımız, hikayelerimiz, #ÖğretmenlikYaşasın diye Değişim Elçileri topluluğunda var ettiğimiz çaba. İşte bu çabanın en çoğul, en renkli, en müjdeli halinde 8. Değişim Elçileri Yaz Buluşması’nda, yeniden birlikte olacağız.

Yaz Buluşması heyecanının, inancının, direncinin ve birlikteliğimizden aldığımız gücün öğretmenlik mesleğinin geleceği ve öğretmenler olarak esenliğimiz için her daim bizimle olması dileğiyle.