Veli-Çocuk Tanışıklığı Kitapçığı Yayında

“Sürekli değişen ve gelişen dünyada ebeveyn ve çocuğun birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlamak amacıyla kolay uygulanabilir araçlar içeren bu kitapçığı tasarladık. Kitapçıkta, pedagojik çerçevede ebeveyn ve çocuk tanışıklığı üzerinde durduk. Bizler biliyor ve inanıyoruz ki, çocuğumuzu sağlıklı tanımak ve dolayısıyla da onu daha iyi anlamak, onunla kuracağımız olumlu iletişim ve diyalogla mümkün olacak.”

-Öğretmen Ağı Takımyıldız Topluluğu

İçinde bulunduğumuz dönemde veliler zaman zaman bir nevi öğretmen rolü üstlendiler ve bir gecede sınıfın bir parçası haline geldiler. Çocukların, öğretmenlerin ve velilerinin iletişiminin ve tanışıklığının her zamankinden daha farklı, daha güçlü olmasını gerektiren bu dönemde Öğretmen Ağı Değişim Elçilerinin yoğunlaştığı bir konu da velilerin rolü ve çocuklarla iletişimi oldu çünkü öğretmenler, çocuklar ve veliler, eğitim ekosistemindeki en önemli aktörler arasında. Bu aktörler arasında olumlu sosyal ilişki ve diyalog kurulmasının yolu ise tanışıklıktan geçiyor.

Çocuk merkezli bir eğitimi güçlendirmek için çocuklarının ve velilerin ihtiyacını, duygularını, düşüncelerini anlamanın öneminden yola çıkarak; Öğretmen Ağı topluluklarından biri olan Takımyıldız Topluluğu’ndan 13 Değişim Elçisi öğretmen, Tasarım Odaklı Düşünme metodolojisiyle 8 aylık bir araştırma ve çalışma dönemi sonunda Veli-Çocuk Tanışıklığı Kitapçığı’nı hazırladı. Kitapçıkta ebeveyn–çocuk tanışıklığını bilinenin ötesine; yüzeyselden derinlemesine tanışmaya taşımayı amaçlayan etkinlik, oyun, yöntem ve öneriler bulunuyor.

Kitapçığı incelemek için tıklayın.