Öğretmenlik Mesleği Hakkında #Bilmediklerimiz

Öğretmenlik mesleğini hepimiz biliriz. Hayatta bilmediğimiz birçok şeyi öğretmenlerden öğreniriz. Çocukların başarılı ve mutlu olmasında öğretmenler büyük rol sahibidir.  Ama öğretmenlik mesleğiyle ilgili bildiklerimiz kadar, bilmediklerimiz de var. 

Öğretmenler her gün çok çeşitli sorunlarla karşılaşıyor. Çocukları hayata hazırlamak gibi sorumluluğu yüksek bir iş yapıyorlar. Kişisel ve mesleki gelişimlerini sağlamak için sürekli öğrenmeye devam ediyorlar. Pandemi gibi zorlu şartlarda mesleklerini icra etmeye devam ederken, bir yandan da çocukları ve velileri hazırlıyorlar. Stres, kaygı, tükenmişlik, motivasyon kaybı gibi baş etmesi güç pek çok duygu yaşıyorlar. Öğretmenlerin iyi olma hali ile ilgili bilmediklerimizi konuşmaya başlamak için bugün en doğru zaman.

“Pandemi sürecinde hep çocukların iyi olma halinden bahsedilirken öğretmenin iyi olma halinden, öğretmenin psikolojisinden bahsedilmedi. Bence gözden kaçan şu, bir kere öğretmenin psikolojisi yerinde olmasa çocukların psikolojisi de yerinde olmaz. Bizim katıldığımız toplantıların hepsinde çocuktan, anne/babadan bahsediliyor. Öğretmenin iyi olmasından bahsedilmiyor, sizi nasıl destekleriz neye ihtiyacınız var; hiç kimse bunu gündeme getirmiyor.”

Sınıf Öğretmeni, Ankara

“Öğretmenin iyi olma halini soran kimse olmuyor. Özellikle okul öncesi öğretmeni toplumun gözünde de bakıcı gibi görülebiliyor. Okul öncesi eğitimin ve öğretmenin önemi anlaşılmıyor. Öğretmenlik mesleği çok değerli, çocukların hayatına değen bir meslek. Ancak “kutsarken” değerini mi götürüyoruz?”

Okul Öncesi Öğretmeni, Mersin