Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından önümüzde uzun ve zorlu bir süreç bulunuyor. Özellikle bu gibi kriz zamanları, eğitimin rolünü ve önemini gözler önüne seriyor. Eğitim, tek başına krizleri çözemeyecek olsa da yaşanan sorunlara sürdürülebilir çözümler üretilmesini sağlayabilir. Yaşanan tüm toplumsal krizler karşısında eğitimin böylesi bir önemi varken en büyük ihtiyaçlardan biri eğitimin öznesi olan öğretmenlere dönmek; onlardan gelen deneyim ve içgörülere kulak vermek, ihtiyaçları dinlemek olarak karşımıza çıkıyor.

Düzenli aralıklarla paylaşmayı hedeflediğimiz Öğretmenin Sesi bültenlerinde, eğitimin öznesi olan öğretmenlerin deneyim ve içgörülerini paylaşmayı, eğitime dair yapılacaklara öğretmenlerle birlikte akıl yürütmeyi, sahadan gelen ihtiyacı sizlerle buluşturmayı amaçlıyoruz. Eğitime dair ihtiyaçların fazlasıyla farklılaşabileceğini düşündüğümüz bu dönemde, dayanışmadan güç alabilmeyi diliyoruz.

Öğretmen Ağı olarak,  depremin ilk anından itibaren hem depremden etkilenen bölgede, hem Türkiye’deki birlikte çalıştığımız Değişim Elçisi öğretmenlerin inisiyatifi ve çabasıyla, hem de paydaşlarımızın katkısıyla akut dönemdeki ihtiyaçlara yanıt vermeye çalıştık. Bürokratik olmayan bir anlayış sunan ve inisiyatife alan açan Ağ yapısıyla ihtiyaçların temini açısından hızlı ve doğru aksiyonlar alındı. Öğretmenlerin iyi olma halleri gözetilerek dayanışma ruhu diri tutulmaya çalışıldı ve ilk günden itibaren koordinasyon ve dayanışma odaklı buluşmalar gerçekleştirildi.

20 Şubat 2023, Pazartesi günü itibariyle Türkiye’nin 71 ilinde eğitim yeniden başlarken, Öğretmen Ağı olarak yılın ilk çeyreğinde önceliğimiz haline gelen konuları ve buna ek olarak tespit edilen ihtiyaçları ve önerileri aşağıda sıralıyoruz:

  • Bölgedeki öğretmen topluluklarının güvenle kullanabileceği etkileşim mekanları yaratmanın gerekli olduğunu düşünüyoruz,
  • İç göçle birlikte nüfus yoğunluğunun arttığı mahalle ve/veya bölgelere, öğretmenlerin de katkısıyla geçici eğitim üsleri kurmanın faydalı olacağını düşünüyoruz,
  • Afet bölgesi dışındaki öğretmen ve paydaşlarla da işbirliği halinde ihtiyaç-kaynak buluşturuculuğuna devam etmeyi planlıyoruz,
  • Öğretmenlerle düzenli buluşmalar yaparak, öğretmenin iyi olma halini desteklemeyi ve dayanışmayı sürdürmeyi planlıyoruz, 
  • İhtiyaca yönelik bir araya gelen ve bu yönüyle etkili bir kimliği olan adhokratik topluluklarla ve depremden etkilenen çocuklarla, çocuğun “üstün yararı” odağında çalışmalar yapmayı planlıyoruz,
  • Yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve bölgedeki İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlükleriyle işbirliklerini geliştirmeye ve paydaş haritalaması yapmaya başlıyoruz,
  • Tüm bu ihtiyaç ve talepler odağında, başta depremden etkilenen bölgeler olmak üzere saha ziyaretlerimize yılın ilk çeyreği itibariyle başlıyoruz.

Eğitimin tüm paydaşlarını bekleyen adaptasyon sürecinin öğretmenler ve çocuklar için oldukça kritik olduğu kanaatindeyiz. Bu kapsamda, paydaşlarımızın içerisinde bulunduğu Afet-Çocuk Sivil Koordinasyon Ekibi tarafından hazırlanan; “Depremin Ardından Öğretmenler ve Okul Psikolojik Danışmanları Olarak Kendinizi ve Öğrencilerinizi Nasıl Destekleyebilirsiniz?” metnin ve “Deprem Sonrası Dönemde Öğretmen ve Okul Psikolojik Danışmanları için Alet Çantası” isimli kılavuzu yararlı kaynaklar olarak paylaşmak isteriz. Kaynaklara buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Merkezi (SEÇBİR), depremin ardından okula dönüşte katılımcı ve kapsayıcı sınıf ortamları için haftalık olarak öğretmenlere öneri notları derlemeyi ve paylaşmayı hedefliyor. “Depremin Ardından Okula Dönüşte Katılımcı ve Kapsayıcı Sınıf Ortamları için Öğretmenlere Öneriler |” başlıklı ilk öneri notu okula dönüşte dikkat edilmesi gereken unsurlara ve yapılabilecek tanışma etkinliklerine odaklanıyor.

SEÇBİR’in haftalık olarak paylaşacağı bu öneri notlarındaki odak noktaları üzerine eğitim ortamlarında yaşananlar ve gözlemlerin aktarılacağı ve önümüzdeki sürece dair ihtiyaç ve yol haritasını birlikte belirlemek amacıyla Öğretmen Ağı ve SEÇBİR işbirliğiyle deneyim paylaşımları serisi düzenliyoruz. Deneyim paylaşımı serisinin ilki “Depremin Ardından Okula Dönüş Yolunu Birlikte Yürümek I” başlığı ile 25 Şubat 2023, Cumartesi günü 15:30-17:00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Hepimizi bekleyen bu uzun süreçte birbirimize destek olmaya, dayanışmaya ve işbirliği geliştirmeye hiç olmadığı kadar ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Öğretmen Ağı olarak ihtiyaç alanlarıyla ilgili desteklere açık olduğumuz gibi; eğitimi, öğretmenleri ve çocukları ilgilendiren her türlü faaliyete de destek sunmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Dayanışmayla,

Öğretmen Ağı Kolaylaştırıcı Ekibi.