Öğretmen Ağı’nı oluşturan farklı sesler uzun süredir podcast platformlarında yankılanıyor. Ağ’ın uzun süredir devam ettirdiği ve eğitimin aktörlerine alan açan podcast serilerine bir yenisi ekleniyor.  Sıra-Dışı Konuşmalar podcast serisi ile okul sıralarında yaşadıklarımız ve o sıranın dışına çıktığımızdaki hayatın birbiriyle ilişkisini anlamaya çalışırken; eğitimin öznelerinden biri olan öğretmenler deneyimlerini, yetkinliklerini ve birikimlerini Öğretmenin  Sesi podcast serisinde paylaşıyor. Şimdi ise eğitimin bir diğer öznesi olan öğrencilerin sesini duymak ve duyurmak için Öğretmen Ağı Değişim Elçileri inisiyatifi ile Öğrencinin Sesi podcast serisi başlıyor. 

Öğretmen Ağı Değişim Elçileri tarafından Eylül 2022’de kurulan Öğrencinin Sesi Podcast Topluluğu; UNESCO'nun 2030 Kalkınma Hedefleri doğrultusunda öğrencilerin düşüncelerini paylaşmak; eğitimden, öğretmenlerden, yaşadıkları toplumdan ve dünyadan beklentilerini dinlemek ve onların seslerini duyurabilecek ortamlar yaratmayı amaçlayarak çalışmalarına başladı. Topluluğun çıktılarından biri olan Öğrencinin Sesi podcast serisi, Türkiye'nin farklı illerinden ortaokul ve lise kademesindeki öğrencilerin UNESCO 2030 Kalkınma Hedefleri’nde yer alan konu başlıklarına dair düşüncelerinin ses bulmasını, duyulmasını ve buradan ilhamla başka öğrencilerin de seslerini duyurmasına ön ayak olmayı hedefliyor. 

Öğrencinin Sesi Topluluğunun aldığı inisiyatif ile başlayan bu yolculuğun, yetişkin merkezci ve ayrımcı söylemlerin hakim olduğu, öğrencinin eğitimin öznesi olarak görülmediği ve fikir beyanının ciddiye alınmadığı iklimlere karşı; öğrencilerin içindeki bulundukları eğitim ekosistemi başta olmak üzere yaşama dair her alanda fikir beyan edebilecek, ses sahibi özneler olduğunu hatırlatmasını diliyoruz.

Öğretmen Ağı podcastlerinin tamamı, podcast yayınlanan tüm mecralarda. Keşfetmek için buraya tıklayabilirsiniz.