Dijital Çözüm: EkoKahramanlar İçimizde

Banu Yücetaş, Hatice Gülsüm Kıyagan, Muhammed Atalay, Sinem Keser

Problem Neydi?

Bireysel çabaların ve amaca giden yolda azimli olmanın ekolojik olarak bir fark yaratacağını bilmek değişimi sağlar. Çocukların bireysel çabaları ile değişim sağlayabileceklerine yönelik farkındalıklarının artırılması ve olumlu sonuçlarının gözlemlenmesi değişime olan inancı ve değiştirmeye yönelik inisiyatif alma motivasyonunu da artırır. Peki, “Çocukların ekolojik süreçlerde değişime yol açacak güçlerini fark etmelerini nasıl sağlayabiliriz?”


Çözüm 

Tasarım odaklı düşünme metodolojisinin uygulandığı problem çözme sürecinde; öğrencilerin ekolojik süreçlerde bireysel çabalarının sonuç vermediğini veya değişim yaratmayacağını düşündükleri için değiştirmeye ve dönüştürmeye olan motivasyonlarının olmadığı gözlemlendi. Bu bulgular ışığında, çocukların küçük adımlarla da değişim yaratabileceği farkındalığına alan açan “Eko-kahraman İçimizde” uygulaması geliştirildi. Uzaktan eğitim dönemiyle birlikte dijital çözümlere olan ihtiyacımız da arttı. Bununla birlikte, çözüm tamamen dijitale uyarlandı. Etkinlik detaylarına aşağıda yer alan çözümümü indir bölümünden ulaşabilirsiniz.

Dijitale Uyarlayan

Banu Yücetaş (Psikolojik Danışman), Hatice Gülsüm Kıyagan (Türkçe Öğretmeni), Muhammed Atalay (Türkçe Öğretmeni), Sinem Keser (Tarih Öğretmeni)

anket_icon.png
Çözümü uyguladığınızda, buradaki 
formu doldurarak
geri bildirimlerinizi paylaşır mısınız?