Dijital Çözüm: Uçuşan Sorular

Didem Karaman Şimşek, Hatice Gülsüm Kıyagan

Problem Neydi?

Öğrenciler, merak ettiklerine yönelik çeşitli kalıp yargılarla ve olumsuz tepkilerle karşılaşabiliyor. Bu tepkilerin getirdiği dışlanma korkusu ile birlikte merak ettiklerini rahatça ifade edemeyebiliyor. Merak edilenlerin ifade edilebilmesi için öğrencilerin rahat hissettiği güvenli bir ortam gerekiyor. Peki, “Öğrencilerin merak ettiklerini çekinmeden sormalarını nasıl sağlayabiliriz?”


Çözüm 

Tasarım odaklı düşünme metodolojisinin uygulandığı problem çözme sürecinde; öğrencilerin sınıf ortamında arkadaşlarının ve öğretmeninin gösterebileceği “Acaba gülerler mi?”, “Küçük düşer miyim?” gibi tepkilerden kaygı duyarak merak ettiklerini rahatlıkla ifade edemediğini fark edildi ve “Öğrenciler dışlanma korkusundan dolayı merak ettiklerini sormaktan çekiniyorlar.” sonucuna ulaşıldı Öğrencilerin dışlanma korkusunun altında yatan bireyin sosyal kabul görme ve özgüven kazanma ihtiyacı doğrultusunda “Uçuşan Sorular” etkinliği geliştirildi. Uzaktan eğitim dönemiyle birlikte dijital çözümlere olan ihtiyacımız da arttı. Bununla birlikte, çözüm tamamen dijitale uyarlandı. Etkinlik detaylarına aşağıda yer alan çözümümü indir bölümünden ulaşabilirsiniz.

Çözüm Nasıl Uygulanır?

Çözüm, her branştan öğretmenden tarafından tüm kademelerde uygulanabilir. Çözüm, okulun koşulları, müfredat ya da öğrencilerin ihtiyaçları gözetilerek, uygulanacak eğitim ortamına uyarlanabilir. Uygulama sürecinde Yaratıcı Problem Çözme becerisi ve Tasarım Odaklı Düşünme (TOD) metodolojisi ile ilgili ihtiyaç duyulan bilgilere, www.yaraticiproblemcozme.org adresinden ulaşılabilir. Her çözüm, uygulanıp farklı öğrencilerle buluştukça gelişmeye ve zenginleşmeye açıktır. Çözümü uygulama sürecinde edindiğiniz deneyimleri ve çözümün gelişmeye açık yönlerine dair önerilerinizi info@ogretmenagi.org adresine gönderebilirsiniz. Çözümle ilgili sosyal medya paylaşımlarınızda #DeğişimOkulda hashtagini kullanarak ve Öğretmen Ağı hesabını etiketleyerek, çözümün yaygınlaşmasına katkı sunabilirsiniz. Öğretmen Ağı Yaratıcı Problem Çözme Programı ile ilgili güncel gelişmelerin paylaşıldığı Facebook Grubu'na buraya tıklayarak üye olabilirsiniz. Kitapçıkta yer alan atölye ve etkinlikleri uyguladıktan sonra buradaki formu doldurarak geri bildirimlerinizi iletirseniz çözümleri birlikte geliştirebiliriz.

Dijitale Uyarlayanlar

Didem Karaman Şimşek, Hatice Gülsüm Kıyagan

anket_icon.png
Çözümü uyguladığınızda, buradaki 
formu doldurarak
geri bildirimlerinizi paylaşır mısınız?