<< GERİ

2020’NIN ARKA PLAN’I

Okulların kapandığı mart ayından bu yana 2020 hepimizi konfor alanımızdan çıkmaya zorladı. Önce uzaktan eğitimle, ardından karantinayla tanıştık. Bu dönemde eğitimin arka planında kalan pek çok konu hayatımızda çok daha geniş yer işgal etmeye başladı. Evde eğitim, okullarda hijyen, telafi eğitimi, daha da önem kazanan izleme ve psikodestek çalışmaları, öğretmenlerin desteklenmesi, velilerin eğitime artan katılımı… Sağlığımızı korumak ve eğitime devamı sağlamak en önemli ödevimiz haline gelirken, kendimizi sık sık soran gözlerle birbirimize bakarken bulduk. Alanda çalışan uzmanlar olarak ne yapabiliriz? Bir öğretmen olarak ne yapabiliriz? Bir ebeveyn olarak ne yapabiliriz? Çocuklar için ne yapabiliriz? Belirsizlik arttıkça, çocuklar ve öğretmenler merkezde olmak üzere, eğitimin tüm paydaşları olarak yakınlaştık. Belki de Türkiye’nin en büyük sınıfı olduk!

ARKA PLAN bültenleri, eğitimi daha yakından izlediğimiz ve öğretmenlerle birlikte hareket ederek eğitimi güçlendirmeye çalıştığımız bu dönemin en üretken çalışmalarından biri oldu. Kalabalık gündemin içinde nitelikli bilginin, saha deneyimi ve içgörüsüyle birlikte sunulmasına, eğitimin öznelerinin deneyimlerinin daha görünür olmasına katkı sağladı. 2020’nin ARKA PLAN’ı başlıklı bülten, nisandan bu yana yayımladığımız 16. sayı. Bültenlerde bugüne kadar dijital pedagoji, eğitimde normalleşme süreci, öğretmenin yaratıcı özgüveni, başarı gibi, koronavirüsün eğitime etkisinin arka planını ele aldık. 2020’de, tüm dünya için yeni ve zorlayıcı olan bu dönemde, tüm çocukların eğitim hakkından eşit biçimde yararlanabilmesinin önünde sorun teşkil eden durumları izledik. Hayatın eve sıkışmasıyla birliktes, nitelikli öğrenme ortamına sahip olmak için gereken çevresel koşulları inceledik Salgın koşulları altında okula ilk kez başlayacak çocukların eğitim hayatının iyi bir şekilde şekillenmesi için yapılan çalışmaları değerlendirdik. Okula dönüş sürecinde öğretmenlerin giderek artan rolüne tanık olduk.

2020’de gerek Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda (İÖK) gerek Öğretmen Ağı’nda karşılaştığımız ilham veren hikâyeler, 2021 için umutlarımızı artırıyor, ancak yolumuz hâlâ uzun ve çetrefilli. 2020’de koronavirüsün eğitime etkisiyle çıktığımız yolda ilerledikçe kapsamımızı da giderek genişlettik. Biz, koşullar ne olursa olsun eğitimde yaşanan gelişmeleri önümüzdeki yıl da yakından izlemeye, değerlendirmeye ve çalışmalarımızı karar alıcılara sunarak veri temelli politika yapım süreçlerine katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Öğretmenler adına değil, öğretmenlerle birlikte çalışarak sahadaki uygulamaların yaygınlaşması ve özne olan öğretmenlerin çoğalmasına katkıda bulunacağız. Bununla birlikte, öğrenen ve umudu çoğaltmak için çalışan bir topluluk olarak, 2020’den aldığımız dersleri ve 2021 temennilerimizi sizin için derledik.

ARKA PLAN Ekibi

Ekin Gürsu

Fulden Ergen

Gülbeyaz Durmuş

İrem Doğan 

Özge Karakaya

ERG Ekibi 2020’den ne öğrendi?

Hayatta planlarımızı yaparken her şey yolunda gidecekmiş gibi düşünüp kararlarımızı öyle alırız. Bunun her zaman böyle olmayacağını öğreten bir yılı geride bırakıyoruz, 2020!

Beste Sözer, ERG İdari İşler Asistanı

İyi ki eğitim alanında çalışıyoruz ve bu alanda iyi ki öğretmenlerle yürüyoruz. Mesleki dayanışmanın karşılık bulduğu bir yıl.

Buket Sönmez, Öğretmen Ağı Genel Koordinatörü

 Pek çok zorluğu geride bıraktığımız bir yıl olmasına karşın, 2020 pek çok öğrenmeyi getiren de bir yıl oldu. Bunların en önemlisi de belki, birlikte ve yan yana olmanın ne kadar büyük değer yaratabileceği oldu. Eğitimde iyi örneklerin, koşullar ne olursa olsun üretilmeye devam ettiği, bu üretimlerin de birileriyle paylaşıldığı bir yıldı. Zorluklar karşısında, iyiyi görünür kılmanın mümkünatını; evlere sıkışsak da hareket edebilmenin önemini anladık. Hep birlikte daha iyi için umutlandık.

Deniz Göktaş, ERG Eğitim Laboratuvarı Proje Sorumlusu

2020'den birbirimize sarılmanın kıymetini ve bir arada iş üretmenin değerini öğrenip, yeni dünyanın getirdiği yeni sorunlarla başa çıkmanın yollarını keşfettik.
Irmak Akıncı Canbaz, Öğretmen Ağı Ağ Etkileşim Sorumlusu

Kendimizle ve birbirimizle bağlantıda kalabilmenin bir yandan çok çaba gerektirdiğini ve zorlu olabildiğini, öbür yandan da iyi olma halimiz ve dayanıklılığımız için çok önemli bir kaynak olduğunu fark ettik.

Işık Tüzün, ERG Direktörü

ERG’yi kurduğumuz günden bu yana farklı sürprizlerle karşılaştık. 2020’de karşılaştığımız salgın, hiçbirimizin bilmediği tahmin edemediği ve etkilerinin, özellikle eğitime etkilerinin ne olacağını tam bilemediğimiz bir gelişmeydi. 2020’deki deneyimler ışığında söyleyebilirim ki eğitimin önemi, bu dönemde de birçok kesimin uzlaştığı bir konu oldu.

Üstün Ergüder, ERG Yönetim Kurulu Başkanı

2020'de yaşanan salgın nedeniyle nitelikli eğitime erişimdeki eşitsizliklerin, kriz zamanlarında ne kadar derinleşebileceğini, bu nedenle alınması gereken özel önlemlerin ne kadar hayati olduğunu öğrendik.

Yeliz Düşkün, ERG Politika Analisti

ERG Ekibi 2021’den ne diliyor?

Her gün hayata geçirdiğimiz eylemlerden eksik kalmamız, ne kadar değerli vakit geçirdiğimizi anlamamıza ışık tutuyor. İşe gitmek, vapura binmek, dostlarımızla sımsıkı sarılmanın değerini en iyi şekilde anladığımız bir dönemin içinden geçtik. 2021’in öncelikle sağlık, huzur ve küçük sıkıntıların büyük mutluluklara dönüştüğü bir yıl olmasını temenni ediyorum.

Beste Sözer, ERG İdari İşler Asistanı

2021’den dileğim, eğitim alanında daha da ortaya çıkan eşitsizliklerin giderilmesi için çözümler ürettiğimiz bir yıl olsun.

Buket Sönmez, Öğretmen Ağı Genel Koordinatörü

2020'nin bizden götürdüğü yüz yüze görüşmelerin, bir arada üretmenin, çay, kahve arası sohbetlerinin yerini doldurabilecek alanlar yaratmayı. Bir arada olabilmenin doya doya tadını çıkarmayı. Okullarda ve diğer öğrenme ortamlarında doyasıya hareket etmeyi. Hepsinden önemlisi de sağlıklı günlerde buluşabilmeyi diliyoruz.  

Deniz Göktaş, ERG Eğitim Laboratuvarı Proje Sorumlusu

2021'den, tüm bu öğrenim ve keşifleri cebimize koyarak, daha özgür, daha az kaygıyla, uzak kaldığımız herkesle ve her şeyle kucaklaştığımız bir yıl diliyoruz.

Irmak Akıncı Canbaz, Öğretmen Ağı Ağ Etkileşim Sorumlusu

Salgınla birlikte ne kadar kırılgan olabildiğini gördüğümüz eğitim sistemini, hep birlikte, hak temelli ve kapsayıcı bir yaklaşımla güçlendireceğimiz bir yıl olsun.

Işık Tüzün, ERG Direktörü

2021 yılında eğitimin siyasi çekişmelerden kurtarılıp, aklın ve bilimin gösterdiği şekilde reforme edilmesini diliyorum. Nitelikli eğitimi, farklı görüşlerden ortak akıl yaratmaya olan inancımızla mümkün kılacağımızı umuyorum.

Üstün Ergüder, ERG Yönetim Kurulu Başkanı

2021'de çocuğun iyi olma halini merkezde tutan, akademik başarı açığını kapatan uygulamaların tüm paydaşların işbirliğiyle hızlıca yaşama geçmesini diliyoruz.

Yeliz Düşkün, ERG Politika Analisti

Öğretmen Ağı Değişim Elçileri de 2020 yılını değerlendirdi ve yeni yıla ilişkin dileklerini paylaştı.

2020’den ne öğrendik? 

  • Birlikte çalışmanın insana ne kadar büyük bir özgüven ve konfor verdiğini.
  • Uzaktan eğitimi bu kadar hızlı entegre edeceğimizi düşünmezdim😀 Birlikte güzel işler başarıyoruz.
  • Web 2.0 araçlarını hep duyuyordum ama kullanmayı bilmiyordum.

2021 için ne diliyoruz? 

  • Çocukların sarılmalarından hiç bunalmayacağım😍
  • Özgür nefes alıp temaslı oyunlar oynayabileceğimiz, koşmaktan oynamaktan nefes nefese kaldığımız günlere uyanabilmek dileğiyle mutlu yıllar diliyorum.
  • Kendimizle, yaşadığımız mekanla bizi yüzleştiren, çocuklarımızla bizi kuzu sarma yapan bu yıl, seneye de bizi bunlardan koparmadan, kıymet bilmelerin bunlarla sınırlı kalmayarak artarak yeni güzellikleri göstermesi umuduyla gelmesini diliyorum.