« Geri dön

 

Okulu çok özlemişiz, değil mi? Seminer dönemiyle kavuştuğumuz sınıflarımızı, teneffüste içtiğimiz çayın tadını, hatta teneffüs zilini ve tabii ki birbirimizi. Bugün uzaktan başlayan yeni eğitim-öğretim dönemi, yakında tekrar okullara taşınacak.

COVID-19 salgının başladığı ilk günlerde, kafamızda onlarca soru vardı: “Okullar kapanacak mı, kapanacaksa eğitim uzaktan devam edecek mi, ederse nasıl olur, tüm öğrencilere ulaşabilecek miyim, dersi işleyeceğim ama salgının hayatlarımızda yarattığı etkiyi nasıl konuşacağım?”… Bu soruların cevaplarını yaşayarak, birbirimizden öğrenerek ve deneyimlerimizi paylaşarak bulduk. Yalnız hissettiğimiz zamanlarda, dayanışmanın bize iyi geldiğini gördük.

Eğitimin yeni dönemi, hepimiz için hala bilinmezliklerle dolu. O yüzden okullar tekrar açılırken, yalnız olmadığınızı, meslektaşlarınızın yanınızda olduğunu söylemek istedik.

Pandemi hayatlarımızı değiştirdiği gibi, eğitimi de değiştirmeye devam edecek. Öğretmen Ağı Çevrimiçi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Çalışma Grubu, tam da bu yüzden, “Salgın sonrası öğretmen ve öğrencilerin okula uyumunu nasıl sağlayabiliriz?sorusuna cevap aradık. Aylar süren bir çalışma sonucu, “Yeni Dönemde Okula Uyum Kitapçığı: Öğretmenlere ve Öğrencilere Yönelik Yaratıcı Çözümler” başlıklı kitapçığı hazırladık. Kitapçıkta, öğretmenlerle birlikte yapılabilecek bir atölye ve öğrencilerle uygulanabilecek etkinlikler yer alıyor. Kitapçıktaki atölye ve etkinliklere, Çözüm Merkezi'nde “Pandemide Okula Uyum” temasından ulaşabilir; kitapçığın tümünü buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Kitapçıkta yer alan atölye ve etkinlikleri uyguladıktan sonra deneyimlerinizi buradaki formu doldurarak iletirseniz çok seviniriz. Kitapçıkta yer alan her bir çözümü, geribildirimlerinizle geliştireceğiz.

Kitapçığın, yeni dönemde okula uyum sağlamanızda, sosyal ve duygusal ihtiyaçlarınızı karşılamasında yardımcı olacağını umuyorum. Lütfen kendine dikkat et, sağlığınız ve iyi olmanız çok önemli. Çünkü çocukların bugünü de, geleceği de bizim ellerimizde.

Yeni dönemin sağlıklı ve başarılı geçmesi; bu zor zamanlarda birlikteliğimizden güç almaya devam etmek dileğiyle,

 


Öğretmen Ağı web sitesinde çerez kullanımına izin verilmektedir. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, bu kullanımı kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazla BilgiKabul Ediyorum