GERİ
Şubat 07, 2020

Yaratıcı Problem Çözme Programı, Eskişehir

Öğrenme ortamlarında, ders kitaplarında ve çeşitli kaynaklarda engellilik, olağan bir hal olarak değil, yardımla ve merhametle yaklaşıldığında çözülebilecek bir ‘sorun’ olarak; engelli bireyler ise ‘dezavantajlı’ bir toplumsal grup olarak gösteriliyor. Eğitim ortam ve içeriklerinin, farklı ihtiyaçları karşılayacak şekilde evrensel tasarımla erişilebilir hale getirilmesi, hak temelli bir yaklaşımın benimsenmesi önemli. Peki, “Engellilik odaklı ve hak temelli kapsayıcı eğitimi nasıl sağlayabiliriz?”

Tasarım Odaklı Düşünme metodolojisini öğrenirken aynı zamanda bu soruya yanıt arayacak olan Yaratıcı Problem Çözme Programı, Şubat ve Mart aylarında TED Eskişehir Koleji ev sahipliğinde düzenlenecek. 4 haftalık bir süreç olan, 5 yüz yüze buluşma ve Deneyim Paylaşımı gününden oluşan Program’da, öğretmenler, Tasarım Odaklı Düşünme metodolojisinin adımlarını keşfederek yeni bir problem çözme yöntemi öğrenecek ve bu yöntemi grup çalışmaları ile bizzat uygulayacak. Programın yürütücülüğünü, daha önce Yaratıcı Problem Çözme Programı’na katılmış ve çeşitli yerlerde uygulamış Öğretmen Ağı Değişim Elçilerinden Ezgi İdemen Hazar ve Selcen Tuğba Aytaş üstlenecek. Yine Değişim Elçilerinden Ercan Demir, Kübra Gürol, Seda Ersoy, Serda İlgili Narsuz ve Sibel Yaşin ise Deneyimli Öğretmen olarak süreci kolaylaştıracak.

 

Program hakkında:

  • Yaratıcı Problem Çözme Programı, ortak bir probleme çözüm üretmek üzere Tasarım Odaklı Düşünme metodolojisinden yararlanılan ve öğretmenlerin grup halinde çalıştıkları atölyeler serisidir. 
  • 7 Şubat Cuma (18:30-20:00),  8 Şubat Cumartesi (09:30-18:00), 9 Şubat Pazar (09:30-18:00), 7 Mart Cumartesi (09:30-18:00), 8 Mart Pazar (09:30-18:00), 5 Nisan Pazar (13:00-17:00) tarih ve saatlerinde buluşmalar gerçekleşecektir. Katılımcıların tüm atölye buluşmalarına eksiksiz katılım taahhüdü vermesi gereklidir. 
  • Program, branş ya da deneyim fark etmeksizin tüm öğretmenlerin katılımına açık ve ücretsizdir. Kontenjan 35 katılımcı ile sınırlıdır.

Tüm bunlar olurken, yaratıcılığınızı beslemek, çeşitli problemlere karşı ilham verici ve pratik çözümlere ulaşmak isterseniz, Yaratıcı Problem Çözme Programı Facebook Grubuna üye olmayı Öğretmen Ağı Youtube kanalını takip etmeyi unutmayın! 

 

Yürütücü Öğretmenler: 

 

Ezgi İdemen Hazar

1993 yılında Eskişehir’de doğdu. Uludağ Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden 2016 yılında mezun oldu. Aynı yıl, TED Eskişehir Kolejinde sınıf öğretmeni olarak göreve başladı. Kaya tırmanışı, dağcılık gibi doğa sporlarına olan ilgisi ve doğada geçirdiği zamanlar, eğitim ve doğanın bir arada olması fikrini doğurduğu için Sapanca’ya yerleşti. Şimdi orman okulu liderliği eğitimi almakta ve Sapanca’da çocuklarla doğa çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Selcen Tuğba Aytaş

1991 yılında Eskişehir’de doğdu. İlk ve orta öğretimini Eskişehir’de, lisans eğitimini Giresun Üniversitesi’nde tamamladı. Ankara’da başladığı mesleğine 5 yıldır TED Eskişehir Özel İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olarak devam etmektedir. Sosyal-duygusal beceriler üzerine çalışmaktan keyif almakta ve drama alanında kendini geliştirmektedir. Ayrıca pek çok sivil toplum kuruluşunda gönüllü faaliyetlerde yer almaktadır.

 

╲╱

Yaratıcı Problem Çözme Program Süreci

Görseli Büyütmek İçin Üzerine Tıklayın!


TED Eskişehir Koleji
Yukarı Söğütönü Mahallesi / Söğüt-Uludere Yolu
No:564
Tepebaşı / Eskişehir, Türkiye 26120
Türkiye
YOL TARİFİ

Zeynep Hancı ·

Öğretmen Ağı web sitesinde çerez kullanımına izin verilmektedir. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, bu kullanımı kabul etmiş sayılırsınız. OK