« Geri dön

“Sözel şiddeti azaltmak: Olumlu Düşünme Çarkı”

 Anıl Çelik , Sibel Ezgi Epik, Elvan Kasaplar, Elmas Yüce, Özge Çavaş  

 

Problem Neydi?

Öğrencilerde, ilkokul ve ilerleyen yıllarda gerek okul paydaşlarından gördükleri, gerek aile ve sosyal yaşantılarında gördükleri davranışlar sonrasında korku temelli bir saygı anlayışı gelişir. Sevginin koşullu olduğunu hisseden öğrenci, sevgi beklediği kişinin sınırlarını test eder. “Saygısız” görünen davranışlarının altında, takdir edilme arzusu yatar. Peki “Öğrencilerin, varlığını kabul ettirmek için değerli yanlarını öne çıkarabilmesini nasıl mümkün kılabiliriz?”

Çözüm

Olumlu Düşünme Çarkı

 

Tasarım odaklı düşünme metodolojisinin uygulandığı problem çözme sürecinde; öğrencinin kendi olumlu yönlerinin farkında olmadığı ve bu sebeple  farklı bakış açılarını da fark edemedikleri gözlemlendi. Öğrencilerin kendi olumlu yönlerine odaklanarak olumlu benlik algısı geliştirmesine yardımcı olmak ve birbirlerine dair olumlu düşüncelerini ifade etmelerini sağlayan bir oyun aracılığıyla, bireysel ve olumlu özelliklerini akranlarının gözünde görünür kılmalarını hedefleyen sınıf içi egzersiz olan “Olumlu Düşünme Çarkı” geliştirildi.

En az bir ders saatinde uygulanacak olan etkinlikte; öğrencilerin, birbiriyle rastgele eşleşmesini sağlayan, üzerinde çeşitli renkler olan bir çark tasarlanır. Öğrenciler, rastgele, üzerinde çarktaki renklerden biri olan kartlardan çeker. Egzersizi uygulayan öğrenci çarkı çevirir, denk gelen renkteki karta sahip arkadaşı hakkında olumlu bir şey söyler. Eğer ilk anda, söyleyemezse, öğretmen, öğrencinin olumlu düşüncelerini ortaya çıkaracak şekilde yönlendirme yapabilir. Söylenen olumlu düşünce bir kağıda yazılır ve hakkında konuşulan öğrenciye ait, sınıfta bulunacak bir zarfa / kavanoza atılır. Hafta boyu bu zarfta / kavanozda olumlu düşünceler birikir. Bir sonraki haftanın başında, öğretmen, öğrenciler ile duyguları ve kendilerini nasıl gördükleri üzerine konuşur. Zarfları / kavanozları onlara verir.

Etkisi

Bu süreçte öğrencilerin bireysel özgüvenlerinin artmasıyla beraber, öğrencilerin birbirlerini destekleyici davranışlarında artma gözlemlendi. Böylece akran ilişkilerinde reflekse dönüşmüş sözel şiddetin yerine, karşılıklı dayanışmanın çoğalmasını sağlayan ve öğrencilerin birbirlerini daha yakından tanımasına olanak açan egzersiz sonrasında, sözel şiddet gözle görülür oranda azaldı ve olumlu ilişkiler görünür kılındı.

Etkinliği Geliştirenler

Anıl Çelik (Bilişim teknolojileri öğretmeni) , Sibel Ezgi Epik (İngilizce öğretmeni), Elvan Kasaplar (Matematik öğretmeni), Elmas Yüce ( Teknoloji tasarım öğretmeni), Özge Çavaş (Okul öncesi öğretmeni)

 

 

Çözümü indir

Çözümümü Beğendin Mi?

Öğretmen Ağı web sitesinde çerez kullanımına izin verilmektedir. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, bu kullanımı kabul etmiş sayılırsınız. OK