GERİ
Aralık 10, 2020

Eğitimde Engelsizlik

Aralık 10, 2020

 

Tüm öğrencilerin “var” olabildiği kapsayıcı okul iklimi için çeşitliliği fark etmek, bir o kadar da tüm farklılıkların eşitliğini içselleştirmek önemli. Peki farklılıkların eşitliğini, birlikte var olabilme çabasını öğrencilerle nasıl paylaşabiliriz?

Deneyim Paylaşımları serisinden, “Eğitimde Engelsizlik”, İzmit Rehberlik ve Araştırma Merkezi işbirliği ile, 10 Aralık Perşembe günü, 16:30 - 18:00 saatleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleşti. Moderasyonu, Değişim Elçisi Şeyma Büyükurvay, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Birimi’nden (SEÇBİR) Melike Ergün ve İzmit Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Atilla Türkkal üstlendi.

Deneyim Paylaşımı, öğretmenlerin, ortak bir tema etrafında duygu ve düşüncelerini, görüş ve deneyimlerini, gözlemlerini ve sınıf içi pratiklerini paylaştıkları etkinliklerdir. Etkinlikler Türkiye’nin her yerinden katılıma açık ve ücretsizdir, ancak katılım kontenjan ile kısıtlıdır.

 

 

şeyma

Şeyma Büyükurvay Hakkında

1996 yılında Kırıkkale’de doğdu. Lise öğrenimini burada tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden 2018 yılında mezun oldu. Öğrencilik yıllarında farklı öğrenci kulüpleri, öğrenci temsilciler konseyi gibi oluşumlarda, çocuk ve engelli hakları konularında aktif sorumluluk aldı. Şu anda İzmit Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde psikolojik danışman olarak çalışmaktadır. Öğretmen Ağı, Eğitimde Görme Engelliler Derneği ile Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nde çalışmalarını yürütmektedir.

 

melike

Melike Ergün Hakkında

Lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini ise aynı üniversitenin Kültürel İncelemeler Programı’nda tamamladı. 2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (SEÇBİR) katılan Ergün, engellilik çalışmaları, toplumsal cinsiyet, kapsayıcı eğitim ve ders kitapları konularında yürütülen projelerde ve araştırmalarda görev alıyor.

 

Atilla

Atilla Türkkal Hakkında

1987 yılında İzmit’te doğan Atilla Türkkal, Leyla Atakan İlköğretim Okulunu (2001), Mimar Sinan Lisesini (2005), Gazi Üniversitesi Kastamonu Eğitim Fakültesini (2009) bitirmiştir. Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını tamamlamıştır. 2009-2012 yılları arasında Sakarya Hendek Kurtuluş İlköğretim Okulunda sınıf öğretmeni ve müdür vekili olarak, 2012-2015 yılları arasında Fatih Rehberlik ve Araştırma Merkezinde müdür yardımcısı olarak görev yapmıştır.

2015 yılında atandığı İzmit Rehberlik ve Araştırma Merkezinde bir yıl özel eğitim öğretmenliği yapan Türkkal, 2016 yılı Temmuz ayından beri İzmit Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde müdür yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

╲╱
Çevrimiçi

Irmak Akıncı Canbaz ·

Öğretmen Ağı web sitesinde çerez kullanımına izin verilmektedir. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, bu kullanımı kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazla BilgiKabul Ediyorum