GERİ
Mart 25, 2020

1 Öğretmen 1 Meddah: Doğaçlama, Yaratıcılık ve Eğitim

Mart 25-26, 2020

Saat: 16:30-18:30

Oyun, doğaçlama ve yaratıcı drama gibi alternatif yöntemlerin eğitimde kullanılması çocukların özgüven, empati, problem çözme, estetik, hayal gücü, duyguların farkına varma ve sözlü ya da sözsüz olarak kendini ifade edebilme becerilerine katkı sunar. Peki, farkları nedir ve eğitimde nasıl kullanılabilir?

Karşılaşmalar serisinin yenisi, “1 Öğretmen 1 Meddah: Doğaçlama, Yaratıcılık ve Eğitim” başlıklı Dijital Karşılaşmalar etkinlikte etkileşimli olarak doğaçlamayı deneyimlerken aynı zamanda oyun, öykü ve doğaçlamanın eğitimdeki kullanımını tartışacağız. Burak Tamdoğan’ın konuşmacı ve Değişim Elçilerinden İsmail Örnek moderatör olacağı Karşılaşmalar etkinliği, 25-26 Mart tarihlerinde iki ayrı oturum olarak 16:30-18:30 saatleri arasında çevrimiçi (webinar) olarak gerçekleşecek. 

25 Mart 16:30-18:30 1. Oturum: Doğaçlama tiyatro, Öykü Anlatıcılığı, Meddah 

26 Mart 16:30-18:30 2. Oturum: Eğitimde Oyun, Öykü ve Doğaçlama 

Karşılaşmalar, öğretmenlerin ya da farklı disiplinlerden kişilerin, ilham veren bir konuşma yaptığı ve katılımcılarla soru-cevap bölümü içeren etkinliklerdir. Dijital Karşılaşmalar Türkiye’nin her yerinden eğitimcilerin katılımına açık ve ücretsizdir, ancak katılım kontenjanla kısıtlıdır. Lütfen başvurmayı unutmayın! 

 

Dijital Karşılaşmalar’a Nasıl Katılabilirim?

Dijital Karşılaşmalar için Zoom isimli aracı kullanıyoruz. Bu sayede, Türkiye’nin neresinde olursanız olun cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan bağlanarak etkinliğe katılabilirsiniz. 

Aşağıda süreci kolaylaştıracak bilgileri bulabilirsiniz. "Etkinliğe Kayıt ol" butonuna tıklayıp kaydınızı gerçekleştirdikten sonra, Dijital Deneyim Paylaşımı için onay e-postası gelecektir. Onay e-postasında, etkinliğin zamanı geldiğinde tıklayarak Dijital Deneyim Paylaşımı’na katılabileceğiniz bir link yer alıyor. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki yönergeleri inceleyebilirsiniz. 

  • Bilgisayarda Zoom nasıl kullanılır? Rehberine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • Zoom’u telefonunuza indirdikten sonra nasıl kullanacağınızı anlatan rehbere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • Eğer webinara telefonunuzdan kullanacaksanız, öncelikle Zoom’u telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Telefonunuz Android ise (Samsung, Huawei, Nokia vb.), buradaki linke tıklayarak Google Play’den; iPhone ise buradaki linke tıklayarak Apple Store’dan Zoom’u indirebilirsiniz.

 

Burak Tamdoğan Hakkında

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yazar. 1971, Ankara doğumlu. 1989-1996 yılında ODTÜ Psikoloji Bölümü okudu ve 1996-2001 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Birçok televizyon çalışmalarında ve tiyatro oyunlarında bulundu, bunun yanı sıra tiyatro oyunlarını da yönetti. Profesyonel olarak senaryo ve oyun yazarlığı ve eğitmenlik yaptı.

Şimdiye dek 35 film ve dizide rol alan Burak Tamdoğan'ın yazın dünyasında ise “Sondan Başa” ve “Kalabalık Olmanın Esasları” adlı iki kitabı bulunuyor.

Farkındalık, analitik düşünce, doğaçlama oyunculuk, akıl oyunları ve öykü kurma yer aldığı eğitimler de veren Tamdoğan şu sıralar Evren Gülseven'in doğaçlama müzikleriyle katkıda bulunduğu Tiyatro Kuka adı altında tek kişilik doğaçlama performansı MEDDAH'ı sahneliyor.


İsmail Örnek Hakkında

1975 Hatay Erzin doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Afyon, Konya, Osmaniye ve Hatay’ da yaptı. Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik(1992-1994); Uludağ Üniversitesi TBMYO Bilgisayar Programcılığı (1994-1998) ve Çukurova Üniversitesi Felsefe Grubu Öğretmenliği (1999-2004) bölümlerinde okudu.

2011’den bu yana M.E.B’te Rehber Öğretmen olarak çalışan Örnek, Psikososyal Müdahale, Kapsayıcı Eğitim, Engelli Hakları, Özel Eğitimde Cinsel Eğitim, Engelli Aileleri için Psikososyal Destek, Çocuk ve Oyun, Yetişkin Eğitimi gibi alanlarda M.E.B., UNICEF, Öğretmen Ağı ile çalışmalar yürütmektedir.

 

 

 

 

╲╱
Online

Zeynep Hancı ·

Öğretmen Ağı web sitesinde çerez kullanımına izin verilmektedir. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, bu kullanımı kabul etmiş sayılırsınız. OK