GERİ
Mart 07, 2020

1 Çözüm 10 Sınıf Programı: Pandora’nın Kutusu

Öğrencilerin içinde oldukları gruba uyum sağlama ve sorun çözme yöntemi olarak şiddete başvurmaları sadece okul ikliminde değil, mahalle, sokak ve pek çok yerde karşımıza çıkıyor. Şiddetin toplum tarafından sürekli olarak meşrulaştırılması, öğrencilerin şiddeti adil bir çözüm yolu olarak görmelerine neden oluyor.  Peki “Öğrencilerin adalet anlayışını güçlendirerek, şiddetin farkına varmalarını nasıl sağlarız?

Bu soruya yanıt olarak geliştirilen Pandora’nın Kutusu, 1 Çözüm 10 Sınıf Programı’yla 10 farklı sınıftan, branştan ve kademeden öğretmenle uygulanacak, geliştirilecek ve yaygınlaştırılacak! 

3 haftalık uygulama süreci, 2 yüz yüze ve 1 dijital buluşmadan oluşan Program’a katılan öğretmenler, çözümün araştırma sürecini, adımlarını ve test etme yöntemlerini  keşfederek çalışmaları bizzat uygulayacak. Programın yürütücülüğünü, Öğretmen Ağı Değişim Duygu Aydoğan ve Rabia Cerf üstlenecek.  

Program, branş ya da deneyim fark etmeksizin tüm öğretmenlerin katılımına açık ve ücretsizdir. Kontenjan 10 katılımcı ile sınırlıdır. 

20 Şubat 2020 10:00’da sona erecek olan başvurulara olumlu veya olumsuz dönüş e-posta yolu ile yapılacak. 

Tüm bunlar olurken, yaratıcılığınızı beslemek, çeşitli problemlere karşı ilham verici ve pratik çözümlere ulaşmak isterseniz, Yaratıcı Problem Çözme Programı Facebook Grubu’na üye olmayı Öğretmen Ağı Youtube kanalını takip etmeyi unutmayın! 

 

Program Hakkında:

  • 1 Çözüm 10 Sınıf Programı, Öğretmen Ağı bünyesinde üretilen çözüm fikirlerinin geliştirilerek eğitim politikalarını bilgilendiren ve işbirlikleri ile ülke genelinde yaygınlaşan uygulamalara dönüşmesini amaçlayan atölye serisidir. 
  • Yüz yüze buluşma 7 Mart(10:00-14:00), dijital buluşma 19 Mart (19:00 - 20:30), yüz yüze buluşma 14 Nisan (18:30-20:30) tarih ve saatlerinde Öğretmen Ağı Mekanı’nda buluşmalar gerçekleşecektir.  Katılımcıların tüm buluşmalara eksiksiz katılım ve süreçte uygulama gerçekleştirme taahhüdü vermesi gereklidir. 
  • Program ücretsizdir. İkramlar Öğretmen Ağı tarafından karşılanacaktır. 

 

Duygu Aydoğan Hakkında:

2008 yılında mezun olduğu Trakya Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden sonra Yıldız Teknik Üniversitesinde Eğitim Yönetimi alanında yüksek lisansını tamamladı. 10 yıldır özel eğitim kurumlarında sınıf öğretmeni olarak mesleğini yapmaktadır. Öğrencilerle bir arada olmaktan aldığı hazla birlikte okul dışında yürüttüğü program geliştirme projeleri, yenilikçi öğrenme tasarımları ve içerik geliştirme çalışmalarıyla mesleki gelişimine devam etmektedir. İki yıldır Öğretmen Ağı’nın Yaratıcı Problem Çözme programında Tasarım Odaklı Düşünme Metadolojisi’ni deneyimlemektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve erken çocukluk dönemindeki eğitimin önemi konularındaki çalışmalarını AÇEV Anne Destek Programı’nda gönüllü eğitimci olarak faaliyetlerini yürütmektedir. Çocuğun gözünden dünyayı keşfetme heyecanını tadan Aydoğan, eğitimde yol göstermekten çok birlikte yürümenin önemini savunuyor.

 

Rabia Cerf Hakkında:

14 Mart 1979’da Adana'da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra eğitimine ara verip, 14 yaşında da bir şirkette çalışmaya başladı. Yaklaşık 10 yıl söz konusu şirketin farklı birimlerinde çalışırken bu  arada da ortaokulu ve liseyi yaygın eğitim aracılığı ile bitirerek 2002’de üniversite sınavlarına girdi. 2006’da Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünden mezun olup, aynı yıl İzmir’de göreve başladı. 7 yıl İzmir'de görev yaptıktan sonra İstanbul'a tayin yoluyla gelip, 1 yıl Ataşehir’deki  bir devlet okulunda çalıştıktan sonra Ortaköy Özel Tarkmanças Ermeni Ortaokulu’nda göreve başladı. Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Araştırma Merkezi’nde (SEÇBİR) 3 dönem ayrımcılık çalışmalarına katılan Cerf, Dokuz Eylül Üniversitesi Karşılaştırmalı Tarih alanında Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

 

╲╱

Öğretmen Ağı
Hacımimi Mahallesi / Serdar-ı Ekrem Caddesi
No: 30/C
Beyoğlu / İstanbul, Türkiye 34425
Türkiye
YOL TARİFİ

Zeynep Hancı ·
Üzgünüz, bu etkinlikiğe yer kalmamıştır.

Öğretmen Ağı web sitesinde çerez kullanımına izin verilmektedir. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, bu kullanımı kabul etmiş sayılırsınız. OK